or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric RM22TR31 Voltage Control Relay, 200 to 240 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric RM22TR31 Voltage Control Relay, 200 to 240 VAC
SKU1346167
MFGR #RM22TR31
Call For Price
List: Schneider Electric Voltage Control Relay, Series: RM22TR, 200 to 240 VAC, 50/60 Hz Frequency, Screw Terminal, Plastic Enclosure
Schneider Electric Voltage Control Relay, Series: RM22TR, 200 to 240 VAC, 50/60 Hz Frequency, Screw Terminal, Plastic Enclosure
Alternate Catalog Number RM22TR31 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RM22TR31 Coil 10-10 VA 240 V AC 60 Hz Contact Rating 250 V AC Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 Hz +/- 10 % Gross Volume Per Pack 16.32 Gross Volume per Pack Metric 267.44 Gross Weight Per Pack 1.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 101.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490050 Height 8.2000 in Height [Metric] 8.2000 cm Item Group 22380 Length 2.6000 in Length [Metric] 2.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889572&lang=en-us Mounting 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 Phase 3 Returnable Y Size 0.89 in Type 3-phase control relay;Control relay UNSPSC 39122329 Width 9.5000 in Width [Metric] 9.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Contact Configuration 2 C/O LED (Yellow) relay ON;LED (Green) power ON
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RM22TR31 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RM22TR31 |
| Coil | 10-10 VA 240 V AC 60 Hz |
| Contact Rating | 250 V AC |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 Hz +/- 10 % |
| Gross Volume Per Pack | 16.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 267.44 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 101.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490050 |
| Height | 8.2000 in |
| Height [Metric] | 8.2000 cm |
| Item Group | 22380 |
| Length | 2.6000 in |
| Length [Metric] | 2.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421889572&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | 0.89 in |
| Type | 3-phase control relay;Control relay |
| UNSPSC | 39122329 |
| Width | 9.5000 in |
| Width [Metric] | 9.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| LED (Yellow) relay ON;LED (Green) power ON |