or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric QDL32150 PowerPact® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric QDL32150 PowerPact® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU62967
MFGR #QDL32150
$/ea
Square D QDL32150 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 150A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),150A,240 Vac,25kA240Vac,3,50/60Hz,Hold 1200A - Trip 2400A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,Q-Frame,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount
Square D QDL32150 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 150A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),150A,240 Vac,25kA240Vac,3,50/60Hz,Hold 1200A - Trip 2400A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,Q-Frame,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount
Alternate Catalog Number QDL32150 Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number QDL32150 Connection LINE: LUG - LOAD: LUG Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Frame Q-FRAME Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 315.70 Gross Volume per Pack Metric 5173.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0217 lb Gross Weight per Pack Metric 2.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 15.7000 in Height [Metric] 15.7000 cm Item Group 00023 Length 25.1000 in Length [Metric] 25.1000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=435585&lang=en-us Number Of Poles 3 Operating Temperature -13 to 158F (-25 to 70C) Returnable Y Standard UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number QBPA Trip Range HOLD: 1200A - TRIP: 2400A Type MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 UPC 11 78590166264 UPC 12 785901662648 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.7000 in Width [Metric] 15.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 150 A Interrupt Rating 25KA240VAC kA Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 240 VAC Distribution UNIT MOUNT
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QDL32150 |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QDL32150 |
| Connection | LINE: LUG - LOAD: LUG |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | Q-FRAME |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 315.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5173.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0217 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 15.7000 in |
| Height [Metric] | 15.7000 cm |
| Item Group | 00023 |
| Length | 25.1000 in |
| Length [Metric] | 25.1000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=435585&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | -13 to 158F (-25 to 70C) |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | QBPA |
| Trip Range | HOLD: 1200A - TRIP: 2400A |
| Type | MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590166264 |
| UPC 12 | 785901662648 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.7000 in |
| Width [Metric] | 15.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 150 A |
| Interrupt Rating | 25KA240VAC kA |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |