Schneider Electric QDL32150 PowerPact® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU62967
MFGR #QDL32150
Square D QDL32150 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 150A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),150A,240 Vac,25kA240Vac,3,50/60Hz,Hold 1200A - Trip 2400A,Line Lug - Load Lug,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,Q-Frame,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated,Unit Mount
Alternate Catalog Number
QDL32150
Application
Distribution
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
QDL32150
Connection
LINE: LUG - LOAD: LUG
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Frame
Q-FRAME
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
315.70
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0217 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.17
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
15.7000 in
Height [Metric]
15.7000 cm
Item Group
00023
Length
25.1000 in
Length [Metric]
25.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=435585&lang=en-us
Number Of Poles
3
Operating Temperature
-13 to 158F (-25 to 70C)
Returnable
Y
Standard
UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED
Sub Brand
POWERPACT
Substitute Product Catalog Number
QBPA
Trip Range
HOLD: 1200A - TRIP: 2400A
Type
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
15.7000 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
150 A
Interrupt Rating
25KA240VAC kA
Trip Type
Thermal-magnetic
Voltage Rating
240 VAC