or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric PowerPact™ QGP32150TM Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric PowerPact™ QGP32150TM Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles
SKU652193
MFGR #QGP32150TM
Call For Price
List: Schneider Electric QGP32150TM MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 150A
Schneider Electric QGP32150TM MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 240V 150A
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number QGP32150TM Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number QGP32150TM Connection LUGS LOAD AWG 4...300 KCMIL ALUMINIUM/COPPER-TERMINAL NUT LINE Connection Type Load Lug Country of Origin MX Currency USD Dimensions 6.47 in H x 4.5 in W x 3.93 in D EU RoHS Indicator Y Frame Q Series Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0208 lb Gross Weight per Pack Metric 2.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 14.1270 CM Height [Metric] 14.1270 cm Item Group 00024 Length 24.7650 in Length [Metric] 24.7650 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254160&lang=en-us Mounting Type Unit Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Standard UL LISTED-CSA-IEC Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 489CSA C22.2 No. 5-02IEC 60947-2PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov Substitute Product Catalog Number QBPA Temperature Rating -13 to 158 deg F, 104 deg F Trip Range 1200 to 2400 A Type Type QG 80% Rated UNSPSC 39121601 UPC 11 78590145615 UPC 12 785901456155 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 15.0000 CM Width [Metric] 14.7570 cm Wire Size 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 150 A Interrupt Rating 65 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 VAC Distribution UNIT MOUNT Field installable handle padlock attachment available for locking in ON or OFF position and may be used with available mechanical interlocks
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | QGP32150TM |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QGP32150TM |
| Connection | LUGS LOAD AWG 4...300 KCMIL ALUMINIUM/COPPER-TERMINAL NUT LINE |
| Connection Type | Load Lug |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.47 in H x 4.5 in W x 3.93 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | Q Series |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0208 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 14.1270 CM |
| Height [Metric] | 14.1270 cm |
| Item Group | 00024 |
| Length | 24.7650 in |
| Length [Metric] | 24.7650 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254160&lang=en-us |
| Mounting Type | Unit |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED-CSA-IEC |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 489CSA C22.2 No. 5-02IEC 60947-2PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65Warnings.ca.gov |
| Substitute Product Catalog Number | QBPA |
| Temperature Rating | -13 to 158 deg F, 104 deg F |
| Trip Range | 1200 to 2400 A |
| Type | Type QG 80% Rated |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590145615 |
| UPC 12 | 785901456155 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 15.0000 CM |
| Width [Metric] | 14.7570 cm |
| Wire Size | 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 150 A |
| Interrupt Rating | 65 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |
| Field installable handle padlock attachment available for locking in ON or OFF position and may be used with available mechanical interlocks |