or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric PowerPact™ JDL36250U33X Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 3 Poles, Electronic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric PowerPact™ JDL36250U33X Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250 A, 3 Poles, Electronic Trip
SKU1085492
MFGR #JDL36250U33X
Call For Price
List: The PowerPact™ H, J and L-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. H and J-frame circuit breakers are available with either thermal-magnetic or Micrologic™ electronic trip units. L-frame circuit breakers are available with Micrologic™ electronic trip units only. H and J-frame circuit breakers with thermal-magnetic trip units contain individual thermal (overload) and instantaneous (short circuit) sensing elements in each pole. The amperage ratings of the thermal trip elements are calibrated at 104 deg F free air ambient temperature. Per the National Electric Code® (NEC®) and the Canadian Electrical Code®, standard circuit breakers may only be applied continuously at up to 80% of their rating. Circuit breakers rated for 100% operation are available but require specially-designed enclosures and 194 deg F rated wire.
The PowerPact™ H, J and L-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. H and J-frame circuit breakers are available with either thermal-magnetic or Micrologic™ electronic trip units. L-frame circuit breakers are available with Micrologic™ electronic trip units only. H and J-frame circuit breakers with thermal-magnetic trip units contain individual thermal (overload) and instantaneous (short circuit) sensing elements in each pole. The amperage ratings of the thermal trip elements are calibrated at 104 deg F free air ambient temperature. Per the National Electric Code® (NEC®) and the Canadian Electrical Code®, standard circuit breakers may only be applied continuously at up to 80% of their rating. Circuit breakers rated for 100% operation are available but require specially-designed enclosures and 194 deg F rated wire.
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number JDL36250U33X Application Distribution ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number JDL36250U33X Connection AWG 3/0...350 KCMIL ALUMINIUM/COPPER,LUGS LOAD-LUGS LINE Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D EU RoHS Indicator Y Frame J Frame Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0236 lb Gross Weight per Pack Metric 2.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 13.0180 in Height [Metric] 13.0180 cm Item Group 01107 Length 21.4330 in Length [Metric] 21.4330 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980418&lang=en-us Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Operating Temperature 50 °C Phase 3 pH Returnable N Standard CE-UL LISTED-CSA-IEC-CCC Temperature Rating 104 °F Trip Range 250 A Type 80% Rated UNSPSC 39121601 UPC 11 78590196540 UPC 12 785901965404 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 18.4150 in Width [Metric] 18.4150 cm Wire Size 3/0 AWG to 350 kcmil Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 250 A Interrupt Rating 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC kA;kA;kA Trip Type Electronic Voltage Rating 600 VAC Distribution UNIT MOUNT Rated current from 70 to 250 A Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600 VAC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | JDL36250U33X |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDL36250U33X |
| Connection | AWG 3/0...350 KCMIL ALUMINIUM/COPPER,LUGS LOAD-LUGS LINE |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frame | J Frame |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0236 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 13.0180 in |
| Height [Metric] | 13.0180 cm |
| Item Group | 01107 |
| Length | 21.4330 in |
| Length [Metric] | 21.4330 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92980418&lang=en-us |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Temperature | 50 °C |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | N |
| Standard | CE-UL LISTED-CSA-IEC-CCC |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 250 A |
| Type | 80% Rated |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590196540 |
| UPC 12 | 785901965404 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 18.4150 in |
| Width [Metric] | 18.4150 cm |
| Wire Size | 3/0 AWG to 350 kcmil |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 250 A |
| Interrupt Rating | 25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC kA;kA;kA |
| Trip Type | Electronic |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Distribution |
| UNIT MOUNT |
| Rated current from 70 to 250 A |
| Breaking capacity from 18 to 65 kA at 480 VAC |
| Common accessories and auxiliaries with other PowerPact™ frames |
| 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480 VAC, 14 kA at 600 VAC interrupt rating |