or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric PowerPact™ HJL36125T Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 125 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric PowerPact™ HJL36125T Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 125 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU662002
MFGR #HJL36125T
$/ea
Schneider Electric HJL36125T MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 125A
Schneider Electric HJL36125T MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 125A
Actuator Type Toggle Catalog Number HJL36125T Connection Type Line/Load Lug Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D Frame H Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0181 lb Gross Weight per Pack Metric 1.81 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.0180 in Item Group 01115 Length 21.4330 in Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 File No. E10027CSA C22.2 No. 5-02 File No. LR40970CCC/CE MarkedNMX J-266Federal Specification W-C-375B/GENIEC 60947-2NEMA AB1eccn: EAR99 Temperature Rating 104 °F Trip Range 900 to 1700 A Type Type HJL UNSPSC 39121616 UPC 11 78590149275 UPC 12 785901492757 Width 18.4150 in Wire Size 14 to 3/0 AWG Al/Cu Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 125 A Interrupt Rating 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600 VAC/250 VDC TRIP UNIT FIELD inSTALLABLE Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal options include mechanical lugs, crimp lugs, power distribution lugs and lug shields Flexible and simple offer, with proven performance Direct access to energy metering and energy efficiency 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC, 100 kA at 240 VAC, 20 kA at 250 VDC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Catalog Number | HJL36125T |
| Connection Type | Line/Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D |
| Frame | H |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0181 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.0180 in |
| Item Group | 01115 |
| Length | 21.4330 in |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 File No. E10027CSA C22.2 No. 5-02 File No. LR40970CCC/CE MarkedNMX J-266Federal Specification W-C-375B/GENIEC 60947-2NEMA AB1eccn: EAR99 |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Range | 900 to 1700 A |
| Type | Type HJL |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC 11 | 78590149275 |
| UPC 12 | 785901492757 |
| Width | 18.4150 in |
| Wire Size | 14 to 3/0 AWG Al/Cu |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 125 A |
| Interrupt Rating | 100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC |
| TRIP UNIT FIELD inSTALLABLE |
| Easy to install, extremely versatile, a wide variety of terminal options include mechanical lugs, crimp lugs, power distribution lugs and lug shields |
| Flexible and simple offer, with proven performance |
| Direct access to energy metering and energy efficiency |
| 65 kA at 480 VAC, 25 kA at 600 VAC, 100 kA at 240 VAC, 20 kA at 250 VDC interrupt rating |