or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric PowerPact™ EverLink BGL36050 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 50 A, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600Y/347 VAC Interrupt, 3 Poles, Thermal/Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric PowerPact™ EverLink BGL36050 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 50 A, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600Y/347 VAC Interrupt, 3 Poles, Thermal/Magnetic Trip
SKU1369948
MFGR #BGL36050
Call For Price
List: Schneider Electric PowerPact™ EverLink Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 50 A, 50/60 Hz Frequency, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600Y/347 VAC Interrupt, B Frame, Thermal/Magnetic Trip, 480 to 720 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Toggle Actuator, Line/Load Lug Connection, 14 to 3/0 AWG/6 to 2/0 AWG Al/Cu Wire, NEMA AB4/IP40 Enclosure, DIN Rail/Threaded Mounting, -13 to 158 deg F, 3.19 in W x 4.09 in D x 5.39 in H Dimensions, Gray
Schneider Electric PowerPact™ EverLink Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 50 A, 50/60 Hz Frequency, 65 kA at 240 VAC/35 kA at 480 VAC/18 kA at 600Y/347 VAC Interrupt, B Frame, Thermal/Magnetic Trip, 480 to 720 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Toggle Actuator, Line/Load Lug Connection, 14 to 3/0 AWG/6 to 2/0 AWG Al/Cu Wire, NEMA AB4/IP40 Enclosure, DIN Rail/Threaded Mounting, -13 to 158 deg F, 3.19 in W x 4.09 in D x 5.39 in H Dimensions, Gray
Alternate Catalog Number BGL36050 Application Industrial Control Panels, Commercial OEM, Electrical Distribution Equipment, Commercial Building and Industrial Building Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number BGL36050 Connection Everlink lug line;Everlink lug load; AWG 6...AWG 2/0 fine stranded aluminium/copper; AWG 14...AWG 3/0 rigid or stranded aluminium/copper Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 257.25 Gross Volume per Pack Metric 4215.56 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0143 lb Gross Weight per Pack Metric 1.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 8.9000 in Height [Metric] 8.9000 cm Length 25.9000 in Length [Metric] 25.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590431&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable Y Sub Brand BG 050 Substitute Product Catalog Number LV426963 Type CIRCUIT BREAKER UNSPSC 39121601 Width 16.5000 in Width [Metric] 16.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Trip Type Thermal-magnetic Industrial Control Panels, Commercial OEM, Electrical Distribution Equipment, Commercial Building and Industrial Building Applications Tackles last minute changes, when they come up, be ready with one-click field installable accessories and the industry's widest range of operating mechanisms PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed and certified to multiple standards in order to meet the needs of customers who have global designs or build and sell in regions with various standards B-frame circuit breakers have the smallest footprint in the PowerPact™ family of industrial molded case circuit breaker products PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits The B-frame product offers a flexible platform in which customer needs for various types of mounting and terminations can be accommodated with simple alterations of the base product Field installable features and termination variety empower the customer to configure the product to their exact needs for control panel or power panel applications
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | BGL36050 |
| Application | Industrial Control Panels, Commercial OEM, Electrical Distribution Equipment, Commercial Building and Industrial Building Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | BGL36050 |
| Connection | Everlink lug line;Everlink lug load; AWG 6...AWG 2/0 fine stranded aluminium/copper; AWG 14...AWG 3/0 rigid or stranded aluminium/copper |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 257.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4215.56 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0143 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 8.9000 in |
| Height [Metric] | 8.9000 cm |
| Length | 25.9000 in |
| Length [Metric] | 25.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=442590431&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | BG 050 |
| Substitute Product Catalog Number | LV426963 |
| Type | CIRCUIT BREAKER |
| UNSPSC | 39121601 |
| Width | 16.5000 in |
| Width [Metric] | 16.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Industrial Control Panels, Commercial OEM, Electrical Distribution Equipment, Commercial Building and Industrial Building Applications |
| Tackles last minute changes, when they come up, be ready with one-click field installable accessories and the industry's widest range of operating mechanisms |
| PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed and certified to multiple standards in order to meet the needs of customers who have global designs or build and sell in regions with various standards |
| B-frame circuit breakers have the smallest footprint in the PowerPact™ family of industrial molded case circuit breaker products |
| PowerPact™ B-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits |
| The B-frame product offers a flexible platform in which customer needs for various types of mounting and terminations can be accommodated with simple alterations of the base product |
| Field installable features and termination variety empower the customer to configure the product to their exact needs for control panel or power panel applications |