or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8RPM24200 Regulated Switch Mode Power Supply, 24 VDC Input, 24 VDC Output, 480 W Power Rating, 20 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8RPM24200 Regulated Switch Mode Power Supply, 24 VDC Input, 24 VDC Output, 480 W Power Rating, 20 A, DIN Rail Mount
SKU475595
MFGR #ABL8RPM24200
$/ea
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Power Supply, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 24 VDC Input, 24 VDC Output, 480 W Power, 20 A, 47/63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 146 mm Width, 145 mm Depth, 143 mm Height
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Power Supply, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 24 VDC Input, 24 VDC Output, 480 W Power, 20 A, 47/63 Hz Frequency, DIN Rail Mounting, 146 mm Width, 145 mm Depth, 143 mm Height
Alternate Catalog Number ABL8RPM24200 Application Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABL8RPM24200 Country of Origin PH Currency USD Depth 145 Efficiency 88.00 % EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 47/63 Hz Gross Volume Per Pack 327.41 Gross Volume per Pack Metric 5365.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0281 lb Gross Weight per Pack Metric 2.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409510 Height 20.0000 in Height [Metric] 20.0000 cm Insulation 2500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-3000 V BETWEEN INPUT AND OUTPUT-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND Item Group 22525 Length 19.5000 in Length [Metric] 19.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452725&lang=en-us Mounting 35 X 7.5 MM SYMMETRICAL DIN RAIL-35 X 15 MM SYMMETRICAL DIN RAIL Returnable Y Series ABL Sub Brand PHASEO Substitute Product Catalog Number ABL8BBU24400 Type Regulated Switch Mode UNSPSC 39121004 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 57.6 W Width 18.5000 in Width [Metric] 18.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 20 Input Voltage 24 Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 Power Rating 480 Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications POWER FACTOR CORRECTION FILTER IEC 61000-3-2 Highly compact size Wide voltage range Fixing by screw or on omega rail Integrated energy reserve Fixing on omega rail Advanced diagnostics by LED and relay contact Integrated anti-harmonics filter IP20 conforming to EN/IEC 60529, EN/IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABL8RPM24200 |
| Application | Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABL8RPM24200 |
| Country of Origin | PH |
| Currency | USD |
| Depth | 145 |
| Efficiency | 88.00 % |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 47/63 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 327.41 |
| Gross Volume per Pack Metric | 5365.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0281 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409510 |
| Height | 20.0000 in |
| Height [Metric] | 20.0000 cm |
| Insulation | 2500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-3000 V BETWEEN INPUT AND OUTPUT-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND |
| Item Group | 22525 |
| Length | 19.5000 in |
| Length [Metric] | 19.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452725&lang=en-us |
| Mounting | 35 X 7.5 MM SYMMETRICAL DIN RAIL-35 X 15 MM SYMMETRICAL DIN RAIL |
| Returnable | Y |
| Series | ABL |
| Sub Brand | PHASEO |
| Substitute Product Catalog Number | ABL8BBU24400 |
| Type | Regulated Switch Mode |
| UNSPSC | 39121004 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 57.6 W |
| Width | 18.5000 in |
| Width [Metric] | 18.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 20 |
| Input Voltage | 24 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 |
| Power Rating | 480 |
| Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| POWER FACTOR CORRECTION FILTER IEC 61000-3-2 |
| Highly compact size |
| Wide voltage range |
| Fixing by screw or on omega rail |
| Integrated energy reserve |
| Fixing on omega rail |
| Advanced diagnostics by LED and relay contact |
| Integrated anti-harmonics filter |
| IP20 conforming to EN/IEC 60529, EN/IEC 60529 |