or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8DCC05060 Regulated Switch Mode Converter Module, 5 VDC Input, 30 W Power Rating, 6 A, DIN Rail Mount
Schneider Electric Phaseo® Square D™ ABL8DCC05060 Regulated Switch Mode Converter Module, 5 VDC Input, 30 W Power Rating, 6 A, DIN Rail Mount
SKU1482339
MFGR #ABL8DCC05060
$/ea
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Converter Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 5 VDC Input, 30 W Power, 6 A, DIN Rail Mounting, 4 in Width, 3.9 in Depth, 2.6 in Height
Schneider Electric Phaseo® Square D™ Converter Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 5 VDC Input, 30 W Power, 6 A, DIN Rail Mounting, 4 in Width, 3.9 in Depth, 2.6 in Height
Alternate Catalog Number ABL8DCC05060 Application Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABL8DCC05060 Connection Input connection screw type terminals 2 x 0.5...2 x 4 mm² AWG 24...AWG 10;output connection screw type terminals 2 x 0.5...2 x 4 mm² AWG 24...AWG 10 Country of Origin PH Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 95.01 Gross Volume per Pack Metric 1556.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 610.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504409580 Height 6.5000 in Height [Metric] 6.5000 cm Item Group 22525 Length 16.5000 in Length [Metric] 16.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452671&lang=en-us Mounting By clips 35 mm symmetrical DIN rail horizontal with derating to 40 %;by clips 35 mm symmetrical DIN rail vertical Returnable N Substitute Product Catalog Number LAD90 Type Converter module UNSPSC 39121022 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 14.5000 in Width [Metric] 14.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Input Voltage 24...28.8 V DC Output Voltage 5 V DC Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications for output voltage (> 4 V) 1 LED (green);Against reverse polarity Highly compact size Wide voltage range Fixing by screw or on omega rail Integrated energy reserve Fixing on omega rail Advanced diagnostics by LED and relay contact Integrated anti-harmonics filter IP20 conforming to EN/IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABL8DCC05060 |
| Application | Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABL8DCC05060 |
| Connection | Input connection screw type terminals 2 x 0.5...2 x 4 mm² AWG 24...AWG 10;output connection screw type terminals 2 x 0.5...2 x 4 mm² AWG 24...AWG 10 |
| Country of Origin | PH |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 95.01 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1556.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 610.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409580 |
| Height | 6.5000 in |
| Height [Metric] | 6.5000 cm |
| Item Group | 22525 |
| Length | 16.5000 in |
| Length [Metric] | 16.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452671&lang=en-us |
| Mounting | By clips 35 mm symmetrical DIN rail horizontal with derating to 40 %;by clips 35 mm symmetrical DIN rail vertical |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LAD90 |
| Type | Converter module |
| UNSPSC | 39121022 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 14.5000 in |
| Width [Metric] | 14.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Input Voltage | 24...28.8 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| for output voltage (> 4 V) 1 LED (green);Against reverse polarity |
| Highly compact size |
| Wide voltage range |
| Fixing by screw or on omega rail |
| Integrated energy reserve |
| Fixing on omega rail |
| Advanced diagnostics by LED and relay contact |
| Integrated anti-harmonics filter |
| IP20 conforming to EN/IEC 60529 |