or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Phaseo™ Square D™ ABL8BBU24200 Regulated Switch Mode Battery Control Module, 0.5 VDC Battery Mode, 0.25 VDC Nominal Mode Input, 24 VDC Output, 20 A, Clip/DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Phaseo™ Square D™ ABL8BBU24200 Regulated Switch Mode Battery Control Module, 0.5 VDC Battery Mode, 0.25 VDC Nominal Mode Input, 24 VDC Output, 20 A, Clip/DIN Rail Mount
SKUPDW~6661053
MFGR #ABL8BBU24200
$/ea
Schneider Electric Phaseo™ Square D™ Battery Control Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.5 VDC Battery Mode, 0.25 VDC Nominal Mode Input, 24 VDC Output, 20 A, Clip/DIN Rail Mounting, 60 mm Width, 160 mm Depth, 125 mm Height
Schneider Electric Phaseo™ Square D™ Battery Control Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.5 VDC Battery Mode, 0.25 VDC Nominal Mode Input, 24 VDC Output, 20 A, Clip/DIN Rail Mounting, 60 mm Width, 160 mm Depth, 125 mm Height
Alternate Catalog Number ABL8BBU24200 Application Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ABL8BBU24200 Country of Origin US Currency USD Depth 160 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 178.70 Gross Volume per Pack Metric 2928.36 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0147 lb Gross Weight per Pack Metric 1.47 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 9.0000 in Height [Metric] 9.0000 cm Insulation 500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND Item Group 22525 Length 19.5000 in Length [Metric] 19.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452659&lang=en-us Mounting BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL HORIZONTAL-BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL VERTICAL Returnable Y Series ABL Standard CE Sub Brand PHASEO Substitute Product Catalog Number LAD90 Type Regulated Switch Mode UNSPSC 39121004 UPC 11 78590159416 UPC 12 785901594161 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 7 W Width 19.5000 in Width [Metric] 19.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 20 Input Voltage 0.5 VDC Battery Mode, 0.25 VDC Nominal Mode Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications ALARM STATUS 1 C/O RELAY-BATTERY STATUS 1 C/O RELAY-POWER SUPPLY STATUS 1 C/O RELAY-MODULE STATUS LCD SCREEN Highly compact size Wide voltage range Fixing by screw or on omega rail Integrated energy reserve Fixing on omega rail Advanced diagnostics by LED and relay contact Integrated anti-harmonics filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ABL8BBU24200 |
| Application | Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ABL8BBU24200 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Depth | 160 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 178.70 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2928.36 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0147 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 9.0000 in |
| Height [Metric] | 9.0000 cm |
| Insulation | 500 V BETWEEN INPUT AND GROUND-500 V BETWEEN OUTPUT AND GROUND |
| Item Group | 22525 |
| Length | 19.5000 in |
| Length [Metric] | 19.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1452659&lang=en-us |
| Mounting | BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL HORIZONTAL-BY CLIPS 35 MM SYMMETRICAL DIN RAIL VERTICAL |
| Returnable | Y |
| Series | ABL |
| Standard | CE |
| Sub Brand | PHASEO |
| Substitute Product Catalog Number | LAD90 |
| Type | Regulated Switch Mode |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78590159416 |
| UPC 12 | 785901594161 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 7 W |
| Width | 19.5000 in |
| Width [Metric] | 19.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 20 |
| Input Voltage | 0.5 VDC Battery Mode, 0.25 VDC Nominal Mode |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 |
| Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors Applications |
| ALARM STATUS 1 C/O RELAY-BATTERY STATUS 1 C/O RELAY-POWER SUPPLY STATUS 1 C/O RELAY-MODULE STATUS LCD SCREEN |
| Highly compact size |
| Wide voltage range |
| Fixing by screw or on omega rail |
| Integrated energy reserve |
| Fixing on omega rail |
| Advanced diagnostics by LED and relay contact |
| Integrated anti-harmonics filter |