or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYTPLSC2736AG Thalassa, 14.17 in w x 3.74 in d, for use with Thalassa PLS, polycarbonate
Square D™
Schneider Electric NSYTPLSC2736AG Thalassa, 14.17 in w x 3.74 in d, for use with Thalassa PLS, polycarbonate
SKUPDW~13601564
MFGR #NSYTPLSC2736AG
$/ea
Schneider Electric NSYTPLSC2736AG, Thalassa, 14.17 in Width, 3.74 in Depth, For Use With: Thalassa PLS , polycarbonate, 10.63 in H x 14.17 in W x 3.74 in D Dimensions
Schneider Electric NSYTPLSC2736AG, Thalassa, 14.17 in Width, 3.74 in Depth, For Use With: Thalassa PLS , polycarbonate, 10.63 in H x 14.17 in W x 3.74 in D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTPLSC2736AG Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTPLSC2736AG Color Gray RAL 7035) Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 580.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 9.5000 in Height [Metric] 11.0000 cm Length [Metric] 29.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416431&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Width [Metric] 38.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 95 mm in Length 36.0000 in Material Polycarbonate Width 27.0000 in Multi-purpose Body made of fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL 7035 color, 135mm height Transparent polycarbonate, 45mm or 95mm height Opaque polycarbonate RAL7032, 45mm or 95mm height Polyester RAL7035, 45mm height Modular dimensions of sides: 180, 270, 360, 540 and 720mm Height and wide are indifferent Locking by 4, 6 or 8 screws, according to dimensions Mounting bosses already molded with inserts M6 Modular distribution version (supplied with chassis) Degree of protection IP65 Degree of protection IP65 Impact resistance: IK09 Self-extinguishability: 960oC test withstanding Certification of complying with IEC62208 enclosure standard Front mounting location By screws fixing mode
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTPLSC2736AG |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTPLSC2736AG |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 580.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 9.5000 in |
| Height [Metric] | 11.0000 cm |
| Length [Metric] | 29.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416431&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Width [Metric] | 38.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 95 mm in |
| Length | 36.0000 in |
| Material | Polycarbonate |
| Width | 27.0000 in |
| Multi-purpose |
| Body made of fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL 7035 color, 135mm height |
| Transparent polycarbonate, 45mm or 95mm height |
| Opaque polycarbonate RAL7032, 45mm or 95mm height |
| Polyester RAL7035, 45mm height |
| Modular dimensions of sides: 180, 270, 360, 540 and 720mm |
| Height and wide are indifferent |
| Locking by 4, 6 or 8 screws, according to dimensions |
| Mounting bosses already molded with inserts M6 |
| Modular distribution version (supplied with chassis) |
| Degree of protection IP65 |
| Degree of protection IP65 |
| Impact resistance: IK09 |
| Self-extinguishability: 960oC test withstanding |
| Certification of complying with IEC62208 enclosure standard |
| Front mounting location |
| By screws fixing mode |