or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYTPLS5454 Thalassa, 21.26 in w x 1.77 in d, for use with Thalassa PLS, polycarbonate
Square D™
Schneider Electric NSYTPLS5454 Thalassa, 21.26 in w x 1.77 in d, for use with Thalassa PLS, polycarbonate
SKUPDW~11751830
MFGR #NSYTPLS5454
$/ea
Schneider Electric NSYTPLS5454, Thalassa, 21.26 in Width, 1.77 in Depth, For Use With: Thalassa PLS , polycarbonate, 21.26 in H x 21.26 in W x 1.77 in D Dimensions
Schneider Electric NSYTPLS5454, Thalassa, 21.26 in Width, 1.77 in Depth, For Use With: Thalassa PLS , polycarbonate, 21.26 in H x 21.26 in W x 1.77 in D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTPLS5454 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTPLS5454 Color Transparent Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0144 lb Gross Weight per Pack Metric 1.56 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 80033 Length [Metric] 54.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177460&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 54.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 45 mm in Length 54.0000 in Material Polycarbonate Width 54.0000 in Multi-purpose Body made of fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL 7035 color, 135mm height Transparent polycarbonate, 45mm or 95mm height Opaque polycarbonate RAL7032, 45mm or 95mm height Polyester RAL7035, 45mm height 14 dimensions from 180x270x180mm up to 540x720x230mm Modular dimensions of sides: 180, 270, 360, 540 and 720mm Height and wide are indifferent Locking by 4, 6 or 8 screws, according to dimensions Mounting bosses already molded with inserts M6 Total insulation for realization of Class II equipment Total insulation for realization of Class II equipment Degree of protection IP65 Impact resistance: IK09 Self-extinguishability: 960oC test withstanding Certification of complying with IEC62208 enclosure standard By screws M6 - on back inserts fixing mode
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTPLS5454 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTPLS5454 |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0144 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.56 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 80033 |
| Length [Metric] | 54.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177460&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 54.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 45 mm in |
| Length | 54.0000 in |
| Material | Polycarbonate |
| Width | 54.0000 in |
| Multi-purpose |
| Body made of fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL 7035 color, 135mm height |
| Transparent polycarbonate, 45mm or 95mm height |
| Opaque polycarbonate RAL7032, 45mm or 95mm height |
| Polyester RAL7035, 45mm height |
| 14 dimensions from 180x270x180mm up to 540x720x230mm |
| Modular dimensions of sides: 180, 270, 360, 540 and 720mm |
| Height and wide are indifferent |
| Locking by 4, 6 or 8 screws, according to dimensions |
| Mounting bosses already molded with inserts M6 |
| Total insulation for realization of Class II equipment |
| Total insulation for realization of Class II equipment |
| Degree of protection IP65 |
| Impact resistance: IK09 |
| Self-extinguishability: 960oC test withstanding |
| Certification of complying with IEC62208 enclosure standard |
| By screws M6 - on back inserts fixing mode |