Schneider Electric NSYRCSUP15, steel
SKUPDW~13600689
MFGR #NSYRCSUP15
Schneider Electric NSYRCSUP15, steel, Zinc coated, 1.18 in H x 23.62 in W x 5.91 in D Dimensions
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYRCSUP15 |
| Application | Electronic application,Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYRCSUP15 |
| Country of Origin | ES |
| Depth | 150 mm in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.5800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 558.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Length | 57.0000 in |
| Length [Metric] | 57.0000 cm |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.0000 in |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Steel |
| Electronic application,Multi-purpose |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| Rear of swing rack mounting location |
| Clip-on - 19" rack profile fixing mode |
| Adjustable in height every 44.45 mm adjustment |