or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYRCSUP15, steel
SKUPDW~13600689
MFGR #NSYRCSUP15
$/ea
Schneider Electric NSYRCSUP15, steel, Zinc coated, 1.18 in H x 23.62 in W x 5.91 in D Dimensions
Schneider Electric NSYRCSUP15, steel, Zinc coated, 1.18 in H x 23.62 in W x 5.91 in D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYRCSUP15 Application Electronic application,Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYRCSUP15 Country of Origin ES Currency USD Depth 150 mm in EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 5.5800 lb Gross Weight per Pack Metric 558.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 3.5000 in Height [Metric] 3.5000 cm Length 57.0000 in Length [Metric] 57.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176336&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.0000 in Width [Metric] 10.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Steel Electronic application,Multi-purpose Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed Rear of swing rack mounting location Rear of swing rack mounting location Clip-on - 19" rack profile fixing mode Adjustable in height every 44.45 mm adjustment
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYRCSUP15 |
| Application | Electronic application,Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYRCSUP15 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| Depth | 150 mm in |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 5.5800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 558.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 3.5000 cm |
| Length | 57.0000 in |
| Length [Metric] | 57.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176336&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.0000 in |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Steel |
| Electronic application,Multi-purpose |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| Rear of swing rack mounting location |
| Rear of swing rack mounting location |
| Clip-on - 19" rack profile fixing mode |
| Adjustable in height every 44.45 mm adjustment |