or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYPLM32PG PLM Series Plain Steel, 8.46 in w x 6.30 in d x 12.20 in h, ABS with PC
Square D™
Schneider Electric NSYPLM32PG PLM Series Plain Steel, 8.46 in w x 6.30 in d x 12.20 in h, ABS with PC
SKUPDW~12048687
MFGR #NSYPLM32PG
$/ea
Schneider Electric NSYPLM32PG, Plain Steel, PLM Series, 8.46 in Width, 6.30 in Depth, 12.20 in Height, Door by hinges, Mounting plate by fixing element Cover, Lock: 3 mm Double Bar Lock , Class II Insulation, Wall Mounting, -40 to 80 deg C, ABS with PC, Gray
Schneider Electric NSYPLM32PG, Plain Steel, PLM Series, 8.46 in Width, 6.30 in Depth, 12.20 in Height, Door by hinges, Mounting plate by fixing element Cover, Lock: 3 mm Double Bar Lock , Class II Insulation, Wall Mounting, -40 to 80 deg C, ABS with PC, Gray
Alternate Catalog Number NSYPLM32PG ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYPLM32PG Color Gray RAL 7035) Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 819.00 Gross Volume per Pack Metric 13420.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0196 lb Gross Weight per Pack Metric 1.96 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403704031 Height [Metric] 17.0000 cm Item Group 80034 Length [Metric] 32.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416216&lang=en-us Returnable Y Standard IEC 62208;NEMA classification 13;NEMA classification 4X UNSPSC 39121324 Width [Metric] 23.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 17.0000 in Length 32.0000 in Material ABS + PC Width 23.5000 in WM polyester enclosures & accessories Body and door made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 color Same finish for all surfaces 8 dimensions from 310x215x160mm up to 1056x852x350mm 2 locks with double-bar insert or 1 lock with 3 action points Version with plain or glazed door Version with metallic or bakelite mounting plate ATEX black colour version, plain door Total insulation suitable to produce class II assemblies Impact resistance: IK10 for plain door version, - IK08 for the glazed door Impact resistance: IK10 for plain door version, - IK08 for the glazed door Polyester plinths ZM 200 mm, stackable 2x200mm, for PLM75, PLM 86, PLM108 enclosures Schneider Electric selected a wide variety of spare parts for your enclosure One piece moulded with notches in the rearBuilt-in canopy body type 1 number of locks 1760 deg F (960 deg C) IEC 62208 fire resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYPLM32PG |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYPLM32PG |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 819.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 13420.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0196 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403704031 |
| Height [Metric] | 17.0000 cm |
| Item Group | 80034 |
| Length [Metric] | 32.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416216&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | IEC 62208;NEMA classification 13;NEMA classification 4X |
| UNSPSC | 39121324 |
| Width [Metric] | 23.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 17.0000 in |
| Length | 32.0000 in |
| Material | ABS + PC |
| Width | 23.5000 in |
| WM polyester enclosures & accessories |
| Body and door made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 color |
| Same finish for all surfaces |
| 8 dimensions from 310x215x160mm up to 1056x852x350mm |
| 2 locks with double-bar insert or 1 lock with 3 action points |
| Version with plain or glazed door |
| Version with metallic or bakelite mounting plate |
| ATEX black colour version, plain door |
| Total insulation suitable to produce class II assemblies |
| Impact resistance: IK10 for plain door version, - IK08 for the glazed door |
| Impact resistance: IK10 for plain door version, - IK08 for the glazed door |
| Polyester plinths ZM 200 mm, stackable 2x200mm, for PLM75, PLM 86, PLM108 enclosures |
| Schneider Electric selected a wide variety of spare parts for your enclosure |
| One piece moulded with notches in the rearBuilt-in canopy body type |
| 1 number of locks |
| 1760 deg F (960 deg C) IEC 62208 fire resistance |