or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYML23 Spacial Lock, for use with Spacial SF
SKUPDW~11749822
MFGR #NSYML23
$/ea
Schneider Electric NSYML23, Lock, Lock: Lock , Lock: Lock , Spacial, For Use With: Spacial SF
Schneider Electric NSYML23, Lock, Lock: Lock , Lock: Lock , Spacial, For Use With: Spacial SF
Alternate Catalog Number NSYML23 Application Compartmentalised application,PC application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYML23 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 34.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8301406060 Height 2.0000 in Height [Metric] 2.0000 cm Item Group 80035 Length 12.5000 in Length [Metric] 12.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176201&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121302 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 9.0000 in Width [Metric] 9.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Compartmentalised application,PC application Unique framework design, based on the use of a highly rigid exclusive profile with 18 successive folds, which makes the steel enclosures Spacial SF the most robust on the market, capable of withstanding 1000 kg distributed in its volume Top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating, structured finish in grey RAL 7035 The steel enclosures Spacial SF are available mounted or in kit version Up to 600 different possible configurations using the kit IP 55 high degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) high degree of protection in accordance to IEC 62262 Cylinder type of keylock
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYML23 |
| Application | Compartmentalised application,PC application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYML23 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 34.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8301406060 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 2.0000 cm |
| Item Group | 80035 |
| Length | 12.5000 in |
| Length [Metric] | 12.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176201&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121302 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Compartmentalised application,PC application |
| Unique framework design, based on the use of a highly rigid exclusive profile with 18 successive folds, which makes the steel enclosures Spacial SF the most robust on the market, capable of withstanding 1000 kg distributed in its volume |
| Top and bottom frames and 4 galvanized-steel vertical uprights with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating, structured finish in grey RAL 7035 |
| The steel enclosures Spacial SF are available mounted or in kit version |
| Up to 600 different possible configurations using the kit |
| IP 55 high degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) high degree of protection in accordance to IEC 62262 |
| Cylinder type of keylock |