or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYID166 Spacial Door, 19.69 in w x 0.77 in d, for use with Spacial SF/Spacial SM, sheet steel
Schneider Electric NSYID166 Spacial Door, 19.69 in w x 0.77 in d, for use with Spacial SF/Spacial SM, sheet steel
SKUPDW~13599991
MFGR #NSYID166
Call For Price
Schneider Electric NSYID166, Door, Door Door, Door Door, Spacial, 19.69 in Width, 0.77 in Depth, For Use With: Spacial SF/Spacial SM , sheet steel, Epoxy-polyester powder, 57.68 in H x 19.69 in W x 0.77 in D Dimensions
Schneider Electric NSYID166, Door, Door Door, Door Door, Spacial, 19.69 in Width, 0.77 in Depth, For Use With: Spacial SF/Spacial SM , sheet steel, Epoxy-polyester powder, 57.68 in H x 19.69 in W x 0.77 in D Dimensions
Alternate Catalog Number NSYID166 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYID166 Color Gray RAL 7035) Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 13.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 7.0000 in Height [Metric] 7.0000 cm Length [Metric] 153.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175733&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 56.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Depth 19.5 mm in Length 153.0000 in Material Steel Width 56.0000 in Multi-purpose Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed 15 kg/m2 maximum load 15 kg/m2 maximum load Front mounting location 2 number of locks Adjustable in depth every 25 mm adjustment Reversible door opening side
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYID166 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYID166 |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 7.0000 in |
| Height [Metric] | 7.0000 cm |
| Length [Metric] | 153.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10175733&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 56.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Depth | 19.5 mm in |
| Length | 153.0000 in |
| Material | Steel |
| Width | 56.0000 in |
| Multi-purpose |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| 15 kg/m2 maximum load |
| 15 kg/m2 maximum load |
| Front mounting location |
| 2 number of locks |
| Adjustable in depth every 25 mm adjustment |
| Reversible door opening side |