or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYDB1010M Junction Box, steel, Light gray RAL 7035
SKUPDW~13599745
MFGR #NSYDB1010M
$/ea
Schneider Electric NSYDB1010M, Junction Box, steel, Epoxy-polyester powder, Light gray RAL 7035
Schneider Electric NSYDB1010M, Junction Box, steel, Epoxy-polyester powder, Light gray RAL 7035
Alternate Catalog Number NSYDB1010M ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYDB1010M Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 2.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 260.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 5.5000 in Height [Metric] 5.5000 cm Length 11.5000 in Length [Metric] 10.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178337&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 11.0000 in Width [Metric] 10.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Light gray RAL 7035) Material Steel IP 55 watertightness PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm IK 07 external mechanical resistance Cover and body stamped 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories Polyester epoxy paint Polyester epoxy paint Leather-type surface Color grey RAL 7035 Low plain cover type of front cover 3 0.81 in (20.5 mm) M20)3 10 in (25.5 mm) M25) cable entry number Screw cover fixing
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYDB1010M |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYDB1010M |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 2.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 260.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 5.5000 in |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Length | 11.5000 in |
| Length [Metric] | 10.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178337&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 11.0000 in |
| Width [Metric] | 10.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Light gray RAL 7035) |
| Material | Steel |
| IP 55 watertightness |
| PVC gasket for small dimensions, rubber gasket for > 25x20 cm |
| IK 07 external mechanical resistance |
| Cover and body stamped |
| 7 dimensions avec without knock outs and 7 dimensions with knock outs |
| For >15x10 cm : 2 heights of covers for each dimension |
| For >20x15 cm : 1 version equipped with hinges |
| For > 15x10 cm : 4 threaded holes fitted with removable plugs |
| For > 15x10 cm : Mounting plates available in accessories |
| Polyester epoxy paint |
| Polyester epoxy paint |
| Leather-type surface |
| Color grey RAL 7035 |
| Low plain cover type of front cover |
| 3 0.81 in (20.5 mm) M20)3 10 in (25.5 mm) M25) cable entry number |
| Screw cover fixing |