or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NSYCRN54150P Plain, 15.75 in w x 5.91 in d x 19.69 in h, Steel
Square D™
Schneider Electric NSYCRN54150P Plain, 15.75 in w x 5.91 in d x 19.69 in h, Steel
SKUPDW~11749325
MFGR #NSYCRN54150P
$/ea
Schneider Electric NSYCRN54150P, Plain, 15.75 in Width, 5.91 in Depth, 19.69 in Height, Door by hinges, Cable gland plate by screws, Mounting plate by fixing element Cover, Lock: 3 mm Double Bar Lock , Wall Mounting, Steel, Epoxy-polyester powder, Gray
Schneider Electric NSYCRN54150P, Plain, 15.75 in Width, 5.91 in Depth, 19.69 in Height, Door by hinges, Cable gland plate by screws, Mounting plate by fixing element Cover, Lock: 3 mm Double Bar Lock , Wall Mounting, Steel, Epoxy-polyester powder, Gray
Alternate Catalog Number NSYCRN54150P Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCRN54150P Color Enclosure Gray RAL 7035) Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2219.52 Gross Volume per Pack Metric 36371.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0991 lb Gross Weight per Pack Metric 9.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9403200090 Height [Metric] 52.0000 cm Item Group 80034 Length [Metric] 17.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176953&lang=en-us Number of Doors Front face 1 Returnable N Standard IEC 62208 Substitute Product Catalog Number NSYDPA4 Type Compact enclosure;Solid UNSPSC 39121323 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 42.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 51.0000 in Length 41.0000 in Material Enclosure steel;mounting plate galvanised steel Width 16.5000 in Multi-purpose Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 IP66 degree of protection for all single door enclosures IP55 egree of protection for double door enclosures IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door IP66 enclosure for single door IP55 for double door Grey colour RAL 7035 finish Back welded with double profile forming a protected sealed areaSides made from a single folded section body type Reversible 120 deg ) door opening side Reversible 120 deg ) door opening side Standard type of gland plate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCRN54150P |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCRN54150P |
| Color | Enclosure Gray RAL 7035) |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2219.52 |
| Gross Volume per Pack Metric | 36371.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0991 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9403200090 |
| Height [Metric] | 52.0000 cm |
| Item Group | 80034 |
| Length [Metric] | 17.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176953&lang=en-us |
| Number of Doors | Front face 1 |
| Returnable | N |
| Standard | IEC 62208 |
| Substitute Product Catalog Number | NSYDPA4 |
| Type | Compact enclosure;Solid |
| UNSPSC | 39121323 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 42.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 51.0000 in |
| Length | 41.0000 in |
| Material | Enclosure steel;mounting plate galvanised steel |
| Width | 16.5000 in |
| Multi-purpose |
| Wide range of sizes: from 200X200X150 to 1400X1000X300 |
| IP66 degree of protection for all single door enclosures |
| IP55 egree of protection for double door enclosures |
| IK 10 external mechanical impact resistance for enclosures with plain door |
| IK 08 external mechanical impact resistance for enclosures with glazed door |
| IP66 enclosure for single door |
| IP55 for double door |
| Grey colour RAL 7035 finish |
| Back welded with double profile forming a protected sealed areaSides made from a single folded section body type |
| Reversible 120 deg ) door opening side |
| Reversible 120 deg ) door opening side |
| Standard type of gland plate |