or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYCFS98 Support, steel
SKUPDW~11749234
MFGR #NSYCFS98
$/ea
Schneider Electric NSYCFS98, Support, steel, Zinc coated, 0.79 in H x 31.50 in W Dimensions
Schneider Electric NSYCFS98, Support, steel, Zinc coated, 0.79 in H x 31.50 in W Dimensions
Alternate Catalog Number NSYCFS98 Application For cables - 800x800 mm Spacial, For cables - 800x800 mm Spacial SF/SM 90, For cables - 800x800 mm Schneider Electric SQD NSYCFS98 Spacial 90, For cables ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYCFS98 Consist Of fixing elements;2 rail Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 8.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 410.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 2.0000 in Height [Metric] 2.0000 cm Item Group 80036 Length 86.0000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176028&lang=en-us Returnable N Type support UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.0000 in Width [Metric] 86.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Steel For cables - 800x800 mm Spacial, For cables - 800x800 mm Spacial SF/SM 90, For cables - 800x800 mm Schneider Electric SQD NSYCFS98 Spacial 90, For cables Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed Cabling accessory kategorie Cabling accessory kategorie Multi-purpose anwendung On structure of enclosure mounting location 90 deg stutzwinkel Adjustable in every 25 mm adjustment 750 mm fixing center
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYCFS98 |
| Application | For cables - 800x800 mm Spacial, For cables - 800x800 mm Spacial SF/SM 90, For cables - 800x800 mm Schneider Electric SQD NSYCFS98 Spacial 90, For cables |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYCFS98 |
| Consist Of | fixing elements;2 rail |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 8.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 410.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 2.0000 cm |
| Item Group | 80036 |
| Length | 86.0000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10176028&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Type | support |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.0000 in |
| Width [Metric] | 86.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Steel |
| For cables - 800x800 mm Spacial, For cables - 800x800 mm Spacial SF/SM 90, For cables - 800x800 mm Schneider Electric SQD NSYCFS98 Spacial 90, For cables |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| Cabling accessory kategorie |
| Cabling accessory kategorie |
| Multi-purpose anwendung |
| On structure of enclosure mounting location |
| 90 deg stutzwinkel |
| Adjustable in every 25 mm adjustment |
| 750 mm fixing center |