or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYBRF17PLAG Thalassa Rack, sheet steel, Gray RAL 7035
SKUPDW~13599387
MFGR #NSYBRF17PLAG
$/ea
Schneider Electric NSYBRF17PLAG, Rack, Thalassa, For Use With: Thalassa PLA/Thalassa PHD , sheet steel, Epoxy-polyester powder, Gray RAL 7035
Schneider Electric NSYBRF17PLAG, Rack, Thalassa, For Use With: Thalassa PLA/Thalassa PHD , sheet steel, Epoxy-polyester powder, Gray RAL 7035
Alternate Catalog Number NSYBRF17PLAG Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYBRF17PLAG Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0469 lb Gross Weight per Pack Metric 4.65 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538100000 Height 10.0000 in Height [Metric] 83.0000 cm Length 82.5000 in Length [Metric] 10.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416320&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Width 11.5000 in Width [Metric] 11.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Color Gray RAL 7035) Material Steel Multi-purpose Parts of the body, rear panels and doors are made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 colour Bosses for fixation points are molded Totally closed, IP65 totally closed enclosures IP54 open bottom and integrated plinth enclosures IP44 open upper part for ventilation enclosures IP44 open bottom and plinth, and open upper part enclosures for ventilation Accessory to upgrade IP44 to IP54 40 dimensions from 500x500x320mm up to 1500x1250x420mm 1 door, 500 and 750mm width, and 2 doors, 1000 and 1250mm width 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed Lock or handle with locks, with 2 or 4 action points out of the protected volume Impact resistance: IK10 for plain and ribbed door version, IK08 for the glazed door Self- extinguishability: HB40 classified and 960o test withstanding IEC62208 enclosure standard Polyester plinth ZA 200 mm, stackable 2x200mm, for PLA enclosures, closed bottom versions Polyester plinth ZZ 200 mm and 500 mm for PLA enclosures, open bottom versions 17 number of units 19 Fixed rack type Front of enclosure mounting location
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYBRF17PLAG |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYBRF17PLAG |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0469 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538100000 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 83.0000 cm |
| Length | 82.5000 in |
| Length [Metric] | 10.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=421416320&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Width | 11.5000 in |
| Width [Metric] | 11.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Color | Gray RAL 7035) |
| Material | Steel |
| Multi-purpose |
| Parts of the body, rear panels and doors are made from fiberglass reinforced polyester, molded by hot compression, RAL7032 colour |
| Bosses for fixation points are molded |
| Totally closed, IP65 totally closed enclosures |
| IP54 open bottom and integrated plinth enclosures |
| IP44 open upper part for ventilation enclosures |
| IP44 open bottom and plinth, and open upper part enclosures for ventilation |
| Accessory to upgrade IP44 to IP54 |
| 40 dimensions from 500x500x320mm up to 1500x1250x420mm |
| 1 door, 500 and 750mm width, and 2 doors, 1000 and 1250mm width |
| 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed |
| 3 types of panels or doors: plain, ribbed surface for anti-flyposting, glazed |
| Lock or handle with locks, with 2 or 4 action points out of the protected volume |
| Impact resistance: IK10 for plain and ribbed door version, IK08 for the glazed door |
| Self- extinguishability: HB40 classified and 960o test withstanding |
| IEC62208 enclosure standard |
| Polyester plinth ZA 200 mm, stackable 2x200mm, for PLA enclosures, closed bottom versions |
| Polyester plinth ZZ 200 mm and 500 mm for PLA enclosures, open bottom versions |
| 17 number of units 19 |
| Fixed rack type |
| Front of enclosure mounting location |