or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYBN406 Spacial Slide Nut
SKUPDW~13599359
MFGR #NSYBN406
$/ea
Schneider Electric NSYBN406, Slide Nut, Spacial, For Use With: Spacial SD/Spacial SMX/Spacial SFX/Spacial SDX/Spacial SM/Spacial SF
Schneider Electric NSYBN406, Slide Nut, Spacial, For Use With: Spacial SD/Spacial SMX/Spacial SFX/Spacial SDX/Spacial SM/Spacial SF
Alternate Catalog Number NSYBN406 Application For 40 mm C-shaped rail ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYBN406 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 15.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7318160085 Height 4.0000 in Height [Metric] 4.0000 cm Length 0.3000 in Length [Metric] 18.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10179057&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121327 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 20.0000 in Width [Metric] 15.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For 40 mm C-shaped rail Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 A completely single-piece body unique in the market High robustness, for a better protection of the material installed Multi-purpose anwendung Multi-purpose anwendung With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYBN406 |
| Application | For 40 mm C-shaped rail |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYBN406 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318160085 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 4.0000 cm |
| Length | 0.3000 in |
| Length [Metric] | 18.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10179057&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121327 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 20.0000 in |
| Width [Metric] | 15.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For 40 mm C-shaped rail |
| Floor standing steel enclosure, made from a one single piece metal sheet, folded and welded on the corners for high robustness |
| The steel enclosures - Spacial SM are capable of withstanding 600 kg distributed in their volume |
| Sheet steel body with a thickness of 1.5 mm |
| Sheet steel door with a thickness of 1.8 mm |
| Epoxy-polyester paint coating and structured finish, in grey RAL 7035 |
| IP 55 degree of protection in accordance to IEC 60529 |
| IK 10 (IK 08 for transparent door) in accordance to IEC 62262 |
| A completely single-piece body unique in the market |
| High robustness, for a better protection of the material installed |
| Multi-purpose anwendung |
| Multi-purpose anwendung |
| With toxic heavy metal free |