or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSYAEDS20TB Thalassa Screw, plastic
SKUPDW~13599276
MFGR #NSYAEDS20TB
$/ea
Schneider Electric NSYAEDS20TB, Screw, Screw Screw, Screw Screw, Thalassa, For Use With: Thalassa TBP/Thalassa TBS , plastic
Schneider Electric NSYAEDS20TB, Screw, Screw Screw, Screw Screw, Thalassa, For Use With: Thalassa TBP/Thalassa TBS , plastic
Alternate Catalog Number NSYAEDS20TB Application For THALASSA boxes with 20 mm cover hight, For Plastic screws for THALASSA boxes with 20 mm cover hight ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYAEDS20TB Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 22.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 7318158082 Height 2.0000 in Height [Metric] 2.0000 cm Length 12.0000 in Length [Metric] 12.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177295&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.0000 in Width [Metric] 12.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Material Plastic For THALASSA boxes with 20 mm cover hight, For Plastic screws for THALASSA boxes with 20 mm cover hight IP 66, NEMA 4-4X watertightness Polyurethane gasket put down on the lid Type II double electrical insulation -25 up to +60 deg C usage temperature 650 deg C glow wire resistance IK 07 External mechanical resistance Rounded design intended to increase robustness 20 dimensions from 74x74 to 341x291mm (exterior) Opaque and Tinted transparent (from 138x93mm) covers Grey color, RAL 7035 Grey color, RAL 7035 With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYAEDS20TB |
| Application | For THALASSA boxes with 20 mm cover hight, For Plastic screws for THALASSA boxes with 20 mm cover hight |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYAEDS20TB |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 22.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7318158082 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 2.0000 cm |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177295&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.0000 in |
| Width [Metric] | 12.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Plastic |
| For THALASSA boxes with 20 mm cover hight, For Plastic screws for THALASSA boxes with 20 mm cover hight |
| IP 66, NEMA 4-4X watertightness |
| Polyurethane gasket put down on the lid |
| Type II double electrical insulation |
| -25 up to +60 deg C usage temperature |
| 650 deg C glow wire resistance |
| IK 07 External mechanical resistance |
| Rounded design intended to increase robustness |
| 20 dimensions from 74x74 to 341x291mm (exterior) |
| Opaque and Tinted transparent (from 138x93mm) covers |
| Grey color, RAL 7035 |
| Grey color, RAL 7035 |
| With toxic heavy metal free |