or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NQRPL30L2 1-Phase Branch Deadfront Kit, For Use With NQ Series Circuit Breaker Panelboards and Panelboard Interior, 225 A, 30 Space
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric NQRPL30L2 1-Phase Branch Deadfront Kit, For Use With NQ Series Circuit Breaker Panelboards and Panelboard Interior, 225 A, 30 Space
SKU1485297
MFGR #NQRPL30L2
Call For Price
List: Schneider Electric Branch Deadfront Kit, 1-Phase, For Use With: NQ Series Circuit Breaker Panelboards and Panelboard Interior, 225 A, 30 Space
Schneider Electric Branch Deadfront Kit, 1-Phase, For Use With: NQ Series Circuit Breaker Panelboards and Panelboard Interior, 225 A, 30 Space
Alternate Catalog Number NQRPL30L2 Amperage Rating 225-225 A Application PANELBOARD INTERIOR ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NQRPL30L2 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 9.0718 lb Gross Weight per Pack Metric 907.18 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 149.3900 in Item Group 09151 Length 149.3900 in Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=56040677&lang=en-us Number Of Feeders 30 Returnable N UNSPSC 39121112 UPC 11 78590191001 UPC 12 785901910015 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 222.3000 in Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Specifications 225 A, 30-Space Suitable For Use With NQ Circuit Breaker Panelboard Type 1-Phase panelboard interior
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NQRPL30L2 |
| Amperage Rating | 225-225 A |
| Application | PANELBOARD INTERIOR |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NQRPL30L2 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 9.0718 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 907.18 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 149.3900 in |
| Item Group | 09151 |
| Length | 149.3900 in |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=56040677&lang=en-us |
| Number Of Feeders | 30 |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590191001 |
| UPC 12 | 785901910015 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 222.3000 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Specifications | 225 A, 30-Space |
| Suitable For Use With | NQ Circuit Breaker Panelboard |
| Type | 1-Phase |
| panelboard interior |