or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NFCUM1 Mechanical Lug Kit, (1) 6 AWG to 350 kcmil, For Use With NF Series Circuit Breaker Panelboards
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric NFCUM1 Mechanical Lug Kit, (1) 6 AWG to 350 kcmil, For Use With NF Series Circuit Breaker Panelboards
SKUPDW~6411405
MFGR #NFCUM1
$/ea
Schneider Electric Mechanical Lug Kit, (1) 6 AWG to 350 kcmil Conductor Range, For Use With: NF Series Circuit Breaker Panelboards, 125 A, Copper
Schneider Electric Mechanical Lug Kit, (1) 6 AWG to 350 kcmil Conductor Range, For Use With: NF Series Circuit Breaker Panelboards, 125 A, Copper
Alternate Catalog Number NFCUM1 Amperage Rating 125-125 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 6...350 kcmil 1 Catalog Number NFCUM1 Country of Origin MX Currency USD Electrical Ratings 125 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0318 lb Gross Weight per Pack Metric 3.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 7.7000 in Item Group 09151 Length 19.0000 in Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255503&lang=en-us Returnable Y Type Mechanical lug UNSPSC 39121112 UPC 11 78590153915 UPC 12 785901539155 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 19.0000 in Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range (1) 6 AWG to 350 kcmil Suitable For Use With NF Circuit Breaker Panelboard COPPER
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NFCUM1 |
| Amperage Rating | 125-125 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 6...350 kcmil 1 |
| Catalog Number | NFCUM1 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Electrical Ratings | 125 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0318 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 7.7000 in |
| Item Group | 09151 |
| Length | 19.0000 in |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255503&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Type | Mechanical lug |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590153915 |
| UPC 12 | 785901539155 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 19.0000 in |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | (1) 6 AWG to 350 kcmil |
| Suitable For Use With | NF Circuit Breaker Panelboard |
| COPPER |