or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NFALV1 Compression Lug Kit, (1) 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu, For Use With NF Series Circuit Breaker Panelboards
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric NFALV1 Compression Lug Kit, (1) 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu, For Use With NF Series Circuit Breaker Panelboards
SKUPDW~6411402
MFGR #NFALV1
$/ea
Schneider Electric Compression Lug Kit, (1) 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu Conductor Range, For Use With: NF Series Circuit Breaker Panelboards, 125 A, Aluminum
Schneider Electric Compression Lug Kit, (1) 4 AWG to 300 kcmil Al/Cu Conductor Range, For Use With: NF Series Circuit Breaker Panelboards, 125 A, Aluminum
Alternate Catalog Number NFALV1 Amperage Rating 125-125 A ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size AWG 4...300 kcmil 1 aluminium/copper Catalog Number NFALV1 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0318 lb Gross Weight per Pack Metric 3.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908160 Height 5.0800 in Height [Metric] 5.0800 cm Item Group 09151 Length 52.0700 in Length [Metric] 52.0700 cm Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255650&lang=en-us Returnable Y Type Compression lug UNSPSC 39121112 UPC 11 78590153879 UPC 12 785901538790 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 36.1950 in Width [Metric] 36.1950 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric ALUMINIUM
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NFALV1 |
| Amperage Rating | 125-125 A |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | AWG 4...300 kcmil 1 aluminium/copper |
| Catalog Number | NFALV1 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0318 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908160 |
| Height | 5.0800 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Item Group | 09151 |
| Length | 52.0700 in |
| Length [Metric] | 52.0700 cm |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423255650&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Type | Compression lug |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590153879 |
| UPC 12 | 785901538790 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 36.1950 in |
| Width [Metric] | 36.1950 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| ALUMINIUM |