or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric NF250SFL Panelboard Lugs
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric NF250SFL Panelboard Lugs
SKU523841
MFGR #NF250SFL
$/ea
Square D NF250SFL SFL KIT 250A AL MECH,sub-feed lug
Square D NF250SFL SFL KIT 250A AL MECH,sub-feed lug
Alternate Catalog Number NF250SFL Amperage Rating 250-250 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number NF250SFL Conductor Range 1/0 AWG to 350 kcmil Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 106.18 Gross Volume per Pack Metric 1739.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 6.5320 lb Gross Weight per Pack Metric 653.20 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 8.6000 in Height [Metric] 8.6000 cm Item Group 08350 Length 21.1000 in Length [Metric] 21.1000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254360&lang=en-us Returnable Y Standard cULus Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedPROP65:Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With NF Series Merchandised Panelboard Type SUB-FEED LUG UNSPSC 39121112 UPC 11 78590170051 UPC 12 785901700517 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.9000 in Width [Metric] 10.9000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NF250SFL |
| Amperage Rating | 250-250 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NF250SFL |
| Conductor Range | 1/0 AWG to 350 kcmil |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 106.18 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1739.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 6.5320 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 653.20 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 8.6000 in |
| Height [Metric] | 8.6000 cm |
| Item Group | 08350 |
| Length | 21.1000 in |
| Length [Metric] | 21.1000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423254360&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | cULus |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedPROP65:Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | NF Series Merchandised Panelboard |
| Type | SUB-FEED LUG |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590170051 |
| UPC 12 | 785901700517 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.9000 in |
| Width [Metric] | 10.9000 cm |