or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Multi 9™ 60104 Miniature Circuit Breaker, 120 VAC/60 VDC, 3 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Multi 9™ 60104 Miniature Circuit Breaker, 120 VAC/60 VDC, 3 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
SKU62145
MFGR #60104
$/ea
Schneider Electric 60104 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 120V 3A,35mm DIN rail,3A,50/60 Hz,60 V DC-125 V DC-120...240 V AC 50/60 Hz,60 V DC-125 V DC-120...240 V AC 50/60 Hz,7 to 10 times ampere rating,73 mm,Box Lug Box Lug,C,C60,C60 UL489,miniature circuit-breaker,C60,Multi 9,IP40 (Case) - IP20 (Terminals),UL 489 - CSA C22.2 No.5
Schneider Electric 60104 MINIATURE CIRCUIT BREAKER 120V 3A,35mm DIN rail,3A,50/60 Hz,60 V DC-125 V DC-120...240 V AC 50/60 Hz,60 V DC-125 V DC-120...240 V AC 50/60 Hz,7 to 10 times ampere rating,73 mm,Box Lug Box Lug,C,C60,C60 UL489,miniature circuit-breaker,C60,Multi 9,IP40 (Case) - IP20 (Terminals),UL 489 - CSA C22.2 No.5
Actuator Toggle Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number 60104 Amperage Rating 3 A Application Distribution ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number 60104 Color Gray Connection Type Box Lug Country of Origin FR Currency USD Dimensions 4.21 in H x 0.71 in W x 2.87 in D Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.2950 lb Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 4.21 in Interrupt Rating 10 kA Item Group 00915 Length 2.87 in Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://www.reach.schneider-electric.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=826500&lang=en-us Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Phase 1 Returnable N Series C60N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 489 File No. E215117CCC CertifiedCE CertifiedCSA C22.2 No. 5 File No. 179014IEC 60947-2 Stock Status NONSTOCK Sub Brand C60 UL489;Multi 9 C60 Temperature Rating -22 to 158 °F Trip Range 7 to 10X In Trip Type Thermal-magnetic Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 UPC 11 78590140969 UPC 12 785901409694 Voltage Rating 240 VAC/60 VDC Warranty Description Contractual Warranty: 18 months Width 0.71 in Wire Size 14 to 4 AWG Distribution ON/OFF indication Fast closing allows increased withstand to the high inrush currents of some loads Trip free mechanism contacts cannot be held in the I-ON position when the circuit breaker is tripped automatically Positive indication of contact disconnect Green mechanical indication on front face of circuit breaker shows that all poles are open Allows locking in O-OFF position using padlock attachment
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | 60104 |
| Amperage Rating | 3 A |
| Application | Distribution |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 60104 |
| Color | Gray |
| Connection Type | Box Lug |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.21 in H x 0.71 in W x 2.87 in D |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.2950 lb |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 4.21 in |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Item Group | 00915 |
| Length | 2.87 in |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://www.reach.schneider-electric.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=826500&lang=en-us |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Phase | 1 |
| Returnable | N |
| Series | C60N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 489 File No. E215117CCC CertifiedCE CertifiedCSA C22.2 No. 5 File No. 179014IEC 60947-2 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | C60 UL489;Multi 9 C60 |
| Temperature Rating | -22 to 158 °F |
| Trip Range | 7 to 10X In |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC 11 | 78590140969 |
| UPC 12 | 785901409694 |
| Voltage Rating | 240 VAC/60 VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty: 18 months |
| Width | 0.71 in |
| Wire Size | 14 to 4 AWG |
| Distribution |
| ON/OFF indication |
| Fast closing allows increased withstand to the high inrush currents of some loads |
| Trip free mechanism contacts cannot be held in the I-ON position when the circuit breaker is tripped automatically |
| Positive indication of contact disconnect |
| Green mechanical indication on front face of circuit breaker shows that all poles are open |
| Allows locking in O-OFF position using padlock attachment |