Schneider Electric Meter-Pak™ EZMR315225CU EZM 5-Position Meter Center Branch Unit, 208Y/120 VAC, 225 A, 1/3 ph Phase, NEMA 3R Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~11708959
MFGR #EZMR315225CU
Schneider Electric Meter-Pak™ Meter Center Branch Unit, 5-Position, Series: EZM, 208Y/120 VAC, 225 A, 1/3 ph Phase, 5 Jaws, Ringless Cover, Surface Mount, NEMA 3R, 60.94 in H x 17.37 in W x 8.09 in D
Alternate Catalog Number
EZMR315225CU
Application
For use as service equipment and use on the line side of service equipment
N
Bypass Type
No Bypass
Catalog Number
EZMR315225CU
Country of Origin
MX
Cover Type
Ringless
Currency
Dimensions
60.94 in H x 17.37 in W x 8.09 in D
Gross Weight Per Pack
96.0100 lb
Gross Weight per Pack Metric
43.55
Height
61.0236 in
Height [Metric]
154.9000 cm
Item Group
00025
Length
7.8740 in
Length [Metric]
20.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=358641&lang=en-us
Mounting
Surface
Mounting Type
Surface
Number of Jaws
5
Number of Meter Positions
5
Size
61.00 in
Standard
UL LISTED
Sub Brand
METER-PAK
Substitute Product Catalog Number
EZM31600TB
Type
5-Position
UPC 12
Upsell Product Catalog Number
EZM31600GCBU
Width
17.3228 in