or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 6 to 1/0 AWG Cu
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 6 to 1/0 AWG Cu
SKU576905
MFGR #CYA060HD
$/ea
Schneider Electric CYA060HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Schneider Electric CYA060HD CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Alternate Catalog Number CYA060HD Application H-frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CYA060HD Connection AWG 6...AWG 1/0 COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.5359 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 12.1920 in Height [Metric] 12.1920 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 18.5420 cm Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423269124&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL Type Mechanical UNSPSC 39121601 UPC 11 78590165558 UPC 12 785901655589 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 6 to 1/0 AWG Cu Suitable For Use With PowerPact™ H-Frame Molded Case Circuit Breaker H-frame SET OF 3 Upstream location of connection
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CYA060HD |
| Application | H-frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CYA060HD |
| Connection | AWG 6...AWG 1/0 COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.5359 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 12.1920 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423269124&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590165558 |
| UPC 12 | 785901655589 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 6 to 1/0 AWG Cu |
| Suitable For Use With | PowerPact™ H-Frame Molded Case Circuit Breaker |
| H-frame |
| SET OF 3 |
| Upstream location of connection |