or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 2/0 AWG to 300 kcmil Cu
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Mechanical Compression Lug Kit, 2/0 AWG to 300 kcmil Cu
SKU576908
MFGR #CYA250J3
$/ea
Schneider Electric CYA250J3 CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Schneider Electric CYA250J3 CIRCUIT BREAKER COMPRESSION LUG KIT (3),mechanical lug,set of 3
Alternate Catalog Number CYA250J3 Application J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CYA250J3 Connection AWG 2/0...300 KCMIL COPPER Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.5359 lb Gross Weight per Pack Metric 453.59 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 12.1920 in Height [Metric] 12.1920 cm Item Group 01103 Length 18.5420 in Length [Metric] 18.5420 cm Material Copper Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423262311&lang=en-us Returnable Y Standard CSA-UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedECCN: EAR99 Substitute Product Catalog Number JDA36250 Type Mechanical UNSPSC 39121601 UPC 11 78590153957 UPC 12 785901539575 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.1920 in Width [Metric] 12.1920 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Conductor Range 2/0 AWG to 300 kcmil Cu Suitable For Use With PowerPact™ J-Frame Molded Case Circuit Breaker J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame SET OF 3
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CYA250J3 |
| Application | J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CYA250J3 |
| Connection | AWG 2/0...300 KCMIL COPPER |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.5359 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 453.59 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 12.1920 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length | 18.5420 in |
| Length [Metric] | 18.5420 cm |
| Material | Copper |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423262311&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | CSA-UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedECCN: EAR99 |
| Substitute Product Catalog Number | JDA36250 |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590153957 |
| UPC 12 | 785901539575 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.1920 in |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Conductor Range | 2/0 AWG to 300 kcmil Cu |
| Suitable For Use With | PowerPact™ J-Frame Molded Case Circuit Breaker |
| J-frame;PowerPact J PowerPact J-Frame |
| SET OF 3 |