or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric METSEPM8243, 50 to 60 Hz
SKU1276674
MFGR #METSEPM8243
$/ea
Schneider Electric METSEPM8243, 50 to 60 Hz Frequency, 0.2S, 0.2, 0.5S, 0.5 Accuracy, IP30 Enclosure, 3.56 in H x 3.56 in W x 3.57 in D Dimensions
Schneider Electric METSEPM8243, 50 to 60 Hz Frequency, 0.2S, 0.2, 0.5S, 0.5 Accuracy, IP30 Enclosure, 3.56 in H x 3.56 in W x 3.57 in D Dimensions
Alternate Catalog Number METSEPM8243 Application WAGES metering,Power monitoring ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEPM8243 Country of Origin MX Currency USD Depth 90.8 mm EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 8.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.85 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9028300000 Hazard Class N Height 14.0000 in Height [Metric] 30.0000 cm Item Group 09797 Length 18.5000 in Length [Metric] 40.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=384064746&lang=en-us Returnable Y Standard IEC 61557-12;IEC 62052-11;IEC 62053-22;IEC 62053-24;IEEE 1588;IEC 62586-2;IEC 61326-1;CE;cULus;N998 Sub Brand PowerLogic PM8000;PM8243 Substitute Product Catalog Number PSA101113 Type POWER METER UNSPSC 39121603 Width 14.0000 in Width [Metric] 30.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 1? A;10? A;5? A Frequency Rating 50 Hz;60 Hz WAGES metering,Power monitoring IPv6 (internet protocol);Modbus RTU 115 kbauds - 2-wire;ION 115 kbauds - 2-wire;DNP3;IEC 61850;Modbus TCP/IP;Ethernet Modbus TCP/IP daisy chain 10/100 Mbit/s;RSTP 801.1d 2004;Without Display IEC 62053-22 Class 0.2S, IEC 61557-12 PDM-S high-accuracy energy metering Time synchronization Multi-tariff support WAGES metering support PQ compliance monitoring: IEC 61000-4-30 class S, IEC 62586, EN 50160, IEEE 519 PQ analysis capabilities: Dip & swell detection, waveform capture, disturbance direction detection, trending & forecasting Protocols: Modbus, DNP3, IEC 61850 Ports: RS-485, dual-port Ethernet, Ethernet-to-serial gateway Graphical, color display Compatible with 20V to 60V low voltage DC control power systems Compatible with 20V to 60V low voltage DC control power systems Makes understanding power quality simple to help operations personnel avoid downtime and ensure increased productivity and equipment life Makes energy and power quality immediately relevant and actionable to support your operational and sustainability goals Fast access to timely, critical information for energy, electrical network, and asset management More detailed PQ compliance reporting, and expert-level power quality and root-cause analytics Power monitoring, logging, and forecasting to help ensure your electrical system stays within safe operating tolerances, avoiding the risk of overloads, unbalances, or high peak demand Maximize use of capacity by performing detailed load studies, circuit optimization, and more accurate infrastructure expansion planning Conforming to EN 50160: 2010 compliance report conforming to IEEE 519: 2014 compliance report conforming to IEC 61000-4-30: class S power quality measurement up to the 63rd harmonic harmonic distortion waveform capture voltage sag and swell detection programmablity (logic and math functions) conforming to IEC 62586 power quality monitoring power quality analysis CurrentVoltageFrequencyActive and reactive power totalApparent power totalPower factor totalActive and reactive power per phase, rmsApparent power per phase, rmsPower factor per phase, rms type of measurement 256 samples/cycle sampling rate
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEPM8243 |
| Application | WAGES metering,Power monitoring |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEPM8243 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 90.8 mm |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 8.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.85 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028300000 |
| Hazard Class | N |
| Height | 14.0000 in |
| Height [Metric] | 30.0000 cm |
| Item Group | 09797 |
| Length | 18.5000 in |
| Length [Metric] | 40.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=384064746&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | IEC 61557-12;IEC 62052-11;IEC 62053-22;IEC 62053-24;IEEE 1588;IEC 62586-2;IEC 61326-1;CE;cULus;N998 |
| Sub Brand | PowerLogic PM8000;PM8243 |
| Substitute Product Catalog Number | PSA101113 |
| Type | POWER METER |
| UNSPSC | 39121603 |
| Width | 14.0000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 1? A;10? A;5? A |
| Frequency Rating | 50 Hz;60 Hz |
| WAGES metering,Power monitoring |
| IPv6 (internet protocol);Modbus RTU 115 kbauds - 2-wire;ION 115 kbauds - 2-wire;DNP3;IEC 61850;Modbus TCP/IP;Ethernet Modbus TCP/IP daisy chain 10/100 Mbit/s;RSTP 801.1d 2004;Without Display |
| IEC 62053-22 Class 0.2S, IEC 61557-12 PDM-S high-accuracy energy metering |
| Time synchronization |
| Multi-tariff support |
| WAGES metering support |
| PQ compliance monitoring: IEC 61000-4-30 class S, IEC 62586, EN 50160, IEEE 519 |
| PQ analysis capabilities: Dip & swell detection, waveform capture, disturbance direction detection, trending & forecasting |
| Protocols: Modbus, DNP3, IEC 61850 |
| Ports: RS-485, dual-port Ethernet, Ethernet-to-serial gateway |
| Graphical, color display |
| Compatible with 20V to 60V low voltage DC control power systems |
| Compatible with 20V to 60V low voltage DC control power systems |
| Makes understanding power quality simple to help operations personnel avoid downtime and ensure increased productivity and equipment life |
| Makes energy and power quality immediately relevant and actionable to support your operational and sustainability goals |
| Fast access to timely, critical information for energy, electrical network, and asset management |
| More detailed PQ compliance reporting, and expert-level power quality and root-cause analytics |
| Power monitoring, logging, and forecasting to help ensure your electrical system stays within safe operating tolerances, avoiding the risk of overloads, unbalances, or high peak demand |
| Maximize use of capacity by performing detailed load studies, circuit optimization, and more accurate infrastructure expansion planning |
| Conforming to EN 50160: 2010 compliance report conforming to IEEE 519: 2014 compliance report conforming to IEC 61000-4-30: class S power quality measurement up to the 63rd harmonic harmonic distortion waveform capture voltage sag and swell detection programmablity (logic and math functions) conforming to IEC 62586 power quality monitoring power quality analysis |
| CurrentVoltageFrequencyActive and reactive power totalApparent power totalPower factor totalActive and reactive power per phase, rmsApparent power per phase, rmsPower factor per phase, rms type of measurement |
| 256 samples/cycle sampling rate |