or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric METSEPM2220, 44 to 277 VAC/VDC, 50 to 60 Hz
SKUPDW~13829569
MFGR #METSEPM2220
Call For Price
Schneider Electric METSEPM2220, 44 to 277 VAC/VDC, 50 to 60 Hz Frequency, 1,5 Accuracy, Backlit LCD Display, IP30/IP54 Enclosure, 3.78 in H x 3.78 in W x 3.00 in D Dimensions, Polycarbonate
Schneider Electric METSEPM2220, 44 to 277 VAC/VDC, 50 to 60 Hz Frequency, 1,5 Accuracy, Backlit LCD Display, IP30/IP54 Enclosure, 3.78 in H x 3.78 in W x 3.00 in D Dimensions, Polycarbonate
Alternate Catalog Number METSEPM2220 Application For this meter is either 1A or 5A input ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEPM2220 Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 81.22 Gross Volume per Pack Metric 1330.95 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.5600 lb Gross Weight per Pack Metric 270.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9028300000 Height 11.8000 in Height [Metric] 8.9000 cm Length 12.0000 in Length [Metric] 11.7000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425406032&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number METSECT5CC005 UNSPSC 41113708 Upsell Product Catalog Number METSEPM2230 Width 8.8000 in Width [Metric] 12.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For this meter is either 1A or 5A input EasyLogic PM2000 series energy and power meters provide all the measurement capabilities required to monitor an electrical installation in a single 96x96 mm unit LED and LCD display options Ctive energy Class 0.5S as per IEC 62053-22, Active energy Class 1 as per IEC 62053-21 Reactive energy Class 1 as per IEC 62053-24 standard Active load timers monitor meter operation and Run hours, advising maintenance requirements Field configurable password for securing setup information to prevent tampering of integrated values Cyber security option to disable RS-485 port through front panel keys, protecting against unauthorized access, which is helpful during installation and trouble shooting of communication network LED display: Auto scaling, 9+3 digits for energy, 4 digits for other parameters LCD display: 6 digits with auto scaling for energy and other parameters 12 A.M. snap shot summary page stored in the meter for 24 hours Energy preset feature for retrofit application Energy preset feature for retrofit application Optional I/O modules available: 2 Digital Inputs& 2 Outputs or 2 Analogue Inputs & 2 Outputs for comprehensive WAGES monitoring Mounts using two clips, no tools required Compact size with maximum of 54 mm depth Connectable up to 480 V ac L-L +/- 10% without voltage transformers for category III, double insulated installations Test LED on front panel for test and calibration on site or in laboratory Heart-beat LED indicates normal functioning and communication status if connected to RS-485 network Total harmonic distortion up to the 15th harmonic power quality analysis
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEPM2220 |
| Application | For this meter is either 1A or 5A input |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEPM2220 |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 81.22 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1330.95 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.5600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 270.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028300000 |
| Height | 11.8000 in |
| Height [Metric] | 8.9000 cm |
| Length | 12.0000 in |
| Length [Metric] | 11.7000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425406032&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | METSECT5CC005 |
| UNSPSC | 41113708 |
| Upsell Product Catalog Number | METSEPM2230 |
| Width | 8.8000 in |
| Width [Metric] | 12.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For this meter is either 1A or 5A input |
| EasyLogic PM2000 series energy and power meters provide all the measurement capabilities required to monitor an electrical installation in a single 96x96 mm unit |
| LED and LCD display options |
| Ctive energy Class 0.5S as per IEC 62053-22, Active energy Class 1 as per IEC 62053-21 |
| Reactive energy Class 1 as per IEC 62053-24 standard |
| Active load timers monitor meter operation and Run hours, advising maintenance requirements |
| Field configurable password for securing setup information to prevent tampering of integrated values |
| Cyber security option to disable RS-485 port through front panel keys, protecting against unauthorized access, which is helpful during installation and trouble shooting of communication network |
| LED display: Auto scaling, 9+3 digits for energy, 4 digits for other parameters |
| LCD display: 6 digits with auto scaling for energy and other parameters 12 A.M. snap shot summary page stored in the meter for 24 hours |
| Energy preset feature for retrofit application |
| Energy preset feature for retrofit application |
| Optional I/O modules available: 2 Digital Inputs& 2 Outputs or 2 Analogue Inputs |
| & 2 Outputs for comprehensive WAGES monitoring |
| Mounts using two clips, no tools required |
| Compact size with maximum of 54 mm depth |
| Connectable up to 480 V ac L-L +/- 10% without voltage transformers for category III, double insulated installations |
| Test LED on front panel for test and calibration on site or in laboratory |
| Heart-beat LED indicates normal functioning and communication status if connected to RS-485 network |
| Total harmonic distortion up to the 15th harmonic power quality analysis |