or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric METSEION92040, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz
SKU1107475
MFGR #METSEION92040
Call For Price
List: Schneider Electric METSEION92040, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz Frequency, 0.1S,0.5S,0.1 Accuracy, Remote LCD/Color Touchscreen Display, IP30/IP65 Enclosure, 6.30 in H x 6.30 in W x 5.33 in D Dimensions
Schneider Electric METSEION92040, 90 to 480 VAC, 50 to 60 Hz Frequency, 0.1S,0.5S,0.1 Accuracy, Remote LCD/Color Touchscreen Display, IP30/IP65 Enclosure, 6.30 in H x 6.30 in W x 5.33 in D Dimensions
Alternate Catalog Number METSEION92040 Application For both supply and demand side applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEION92040 Country of Origin CA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1870.10 Gross Volume per Pack Metric 30645.33 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0360 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9028300000 Height 30.0000 in Height [Metric] 30.0000 cm Length 41.0000 in Length [Metric] 41.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=468434885&lang=en-us Returnable Y Substitute Product Catalog Number PSA101113 UNSPSC 83101808 Width 30.0000 in Width [Metric] 30.0000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For both supply and demand side applications Restore power efficiently while keeping people safe and processes operational Ensure safe power recovery while switching utility feeds Avoid downtime by understanding root causes of acute or chronic power events, and prevent future occurrences Increase lifetime of equipment, mitigating effects of poor power quality Demand current I1, I2, I3, I4, I5Peak demand currentsDemand power P, Q, SPeak demand power PM, QM, SMCalculated active and reactive energy (+/- W.h, +/- VAR.h) metering type Remote displayRemote display adapterMounting instructionsMounting Hardware provided equipment EN 50160 compliance checkingIEEE 519 harmonic limitIEC 61000-4-30 class A compliance reportingIEEE 519 compliance reporting waveform capture total demand distortion total harmonic distortion up to the 63rd harmonic up to the 127th harmonic with software disturbance direction detection dip, swell and transient half cycle data acquisition transient detection (20 s) power quality analysis Voltage sags and swellsCurrent sags and swellsVoltageCurrentFrequencyActive and reactive power totalApparent power totalActive and reactive power per phaseApparent power per phasePower factor totalPower factor per phaseActive and reactive energyApparent energyHarmonic distorsion (I THD & U THD) type of measurement 100 ms 6 cycles at 60 Hz 120 V AC typical400 ms 24 cycles at 60 Hz 240 V AC typical1200 ms 72 cycles at 60 Hz 480 V AC typical ride-through time 800 x 480 pixels display resolution 800 x 480 pixels display resolution 1024 samples/cycle sampling rate 01 to 20 A measurement current Voltage 5 MOhm)5 external CT 0.3 mOhm) input type 57 to 400 V AC 42 to 69 Hz between phase and neutral100 to 690 V AC 42 to 69 Hz between phases measurement voltage 20 to 450 Hz frequency measurement range 8 digital 30 V AC/60 V DC number of inputs Voltage +/- 0.1 %Current +/- 0.1 % measurement accuracy 4 digital2 form C relay output number of outputs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEION92040 |
| Application | For both supply and demand side applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEION92040 |
| Country of Origin | CA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1870.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 30645.33 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0360 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028300000 |
| Height | 30.0000 in |
| Height [Metric] | 30.0000 cm |
| Length | 41.0000 in |
| Length [Metric] | 41.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=468434885&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Substitute Product Catalog Number | PSA101113 |
| UNSPSC | 83101808 |
| Width | 30.0000 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For both supply and demand side applications |
| Restore power efficiently while keeping people safe and processes operational |
| Ensure safe power recovery while switching utility feeds |
| Avoid downtime by understanding root causes of acute or chronic power events, and prevent future occurrences |
| Increase lifetime of equipment, mitigating effects of poor power quality |
| Demand current I1, I2, I3, I4, I5Peak demand currentsDemand power P, Q, SPeak demand power PM, QM, SMCalculated active and reactive energy (+/- W.h, +/- VAR.h) metering type |
| Remote displayRemote display adapterMounting instructionsMounting Hardware provided equipment |
| EN 50160 compliance checkingIEEE 519 harmonic limitIEC 61000-4-30 class A compliance reportingIEEE 519 compliance reporting waveform capture total demand distortion total harmonic distortion up to the 63rd harmonic up to the 127th harmonic with software disturbance direction detection dip, swell and transient half cycle data acquisition transient detection (20 s) power quality analysis |
| Voltage sags and swellsCurrent sags and swellsVoltageCurrentFrequencyActive and reactive power totalApparent power totalActive and reactive power per phaseApparent power per phasePower factor totalPower factor per phaseActive and reactive energyApparent energyHarmonic distorsion (I THD & U THD) type of measurement |
| 100 ms 6 cycles at 60 Hz 120 V AC typical400 ms 24 cycles at 60 Hz 240 V AC typical1200 ms 72 cycles at 60 Hz 480 V AC typical ride-through time |
| 800 x 480 pixels display resolution |
| 800 x 480 pixels display resolution |
| 1024 samples/cycle sampling rate |
| 01 to 20 A measurement current |
| Voltage 5 MOhm)5 external CT 0.3 mOhm) input type |
| 57 to 400 V AC 42 to 69 Hz between phase and neutral100 to 690 V AC 42 to 69 Hz between phases measurement voltage |
| 20 to 450 Hz frequency measurement range |
| 8 digital 30 V AC/60 V DC number of inputs |
| Voltage +/- 0.1 %Current +/- 0.1 % measurement accuracy |
| 4 digital2 form C relay output number of outputs |