or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric METSEHDPM6S480VD Base Unit Power Logic, 480 VAC, 50 Hz
Square D™
Schneider Electric METSEHDPM6S480VD Base Unit Power Logic, 480 VAC, 50 Hz
SKUPDW~13829533
MFGR #METSEHDPM6S480VD
$/ea
Schneider Electric, METSEHDPM6S480VD, Power Logic, Base Unit, 480 VAC, 50 Hz Frequency, +/- 1 % Accuracy, 3 ph, 8 GB Logging Memory
Schneider Electric, METSEHDPM6S480VD, Power Logic, Base Unit, 480 VAC, 50 Hz Frequency, +/- 1 % Accuracy, 3 ph, 8 GB Logging Memory
Alternate Catalog Number METSEHDPM6S480VD ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEHDPM6S480VD Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.9600 lb Gross Weight per Pack Metric 1.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9030390100 Height 8.93 in Height [Metric] 22.9000 cm Length 13.88 in Length [Metric] 35.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=525905380&lang=en-us Returnable N UNSPSC 41113708 Width 8.93 in Width [Metric] 22.9000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEHDPM6S480VD |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEHDPM6S480VD |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.9600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9030390100 |
| Height | 8.93 in |
| Height [Metric] | 22.9000 cm |
| Length | 13.88 in |
| Length [Metric] | 35.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=525905380&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 41113708 |
| Width | 8.93 in |
| Width [Metric] | 22.9000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |