or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric METSEHDPM6R84WF, TCP/IP/Modbus/SNMP/BACnet communication
Square D™
Schneider Electric METSEHDPM6R84WF, TCP/IP/Modbus/SNMP/BACnet communication
SKUPDW~13829511
MFGR #METSEHDPM6R84WF
$/ea
Schneider Electric METSEHDPM6R84WF, TCP/IP/Modbus/SNMP/BACnet Communication, -4 to 140 deg F Operating, 4.10 in H x 6.83 in W x 6.81 in D Dimensions
Schneider Electric METSEHDPM6R84WF, TCP/IP/Modbus/SNMP/BACnet Communication, -4 to 140 deg F Operating, 4.10 in H x 6.83 in W x 6.81 in D Dimensions
Alternate Catalog Number METSEHDPM6R84WF ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEHDPM6R84WF Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0227 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9030390100 Height 24.5000 in Height [Metric] 22.9000 cm Length 37.0000 in Length [Metric] 35.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=526449418&lang=en-us Returnable N UNSPSC 41113708 Width 23.5000 in Width [Metric] 22.9000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Monitor up to 192 circuits Identify increased harmonics in the rack servers to detect a potential failure (THD/circuit, waveform capture/circuit Support for MODBUS, SNMP, and BACnet TCP IP Helps minimize vulnerabilities to critical power assets and systems and reinforce security strategy Meet the needs of robust code compliance applications Simplified installation for reduced wiring issues Adapts to expanding electrical networks Scalable, future-proof capabilities Embedded web page for configuration and monitoring EcoStruxureTM Power integration EcoStruxureTM Power integration Asset managementMeasurementCost management energy management Waveform capture total harmonic distortion power quality analysis Current per channelCurrent all channelsActive energy per channelActive energy all channelsActive power per channelActive power all channelsApparent power per channelApparent power all channelsReactive power per channelReactive power all channelsFrequencyPower factor per channelPower factor average type of measurement External CT Rogowski coil current transformer input Category III measurement category 128 samples/cycle sampling rate TCP/IPModbusSNMPBACnet communication port protocol 4 RJ45 Ethernet communication port support
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEHDPM6R84WF |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEHDPM6R84WF |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0227 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9030390100 |
| Height | 24.5000 in |
| Height [Metric] | 22.9000 cm |
| Length | 37.0000 in |
| Length [Metric] | 35.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=526449418&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 41113708 |
| Width | 23.5000 in |
| Width [Metric] | 22.9000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Monitor up to 192 circuits |
| Identify increased harmonics in the rack servers to detect a potential failure (THD/circuit, waveform capture/circuit |
| Support for MODBUS, SNMP, and BACnet TCP IP |
| Helps minimize vulnerabilities to critical power assets and systems and reinforce security strategy |
| Meet the needs of robust code compliance applications |
| Simplified installation for reduced wiring issues |
| Adapts to expanding electrical networks |
| Scalable, future-proof capabilities |
| Embedded web page for configuration and monitoring |
| EcoStruxureTM Power integration |
| EcoStruxureTM Power integration |
| Asset managementMeasurementCost management energy management |
| Waveform capture total harmonic distortion power quality analysis |
| Current per channelCurrent all channelsActive energy per channelActive energy all channelsActive power per channelActive power all channelsApparent power per channelApparent power all channelsReactive power per channelReactive power all channelsFrequencyPower factor per channelPower factor average type of measurement |
| External CT Rogowski coil current transformer input |
| Category III measurement category |
| 128 samples/cycle sampling rate |
| TCP/IPModbusSNMPBACnet communication port protocol |
| 4 RJ45 Ethernet communication port support |