or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric MCFTB12004LLN Tap Box Kit, 4 AWG to 600 kcmil, 4 AWG to 750 kcmil Cu/Al, 1/3-Phase, 3/4-Wire, For Use With Schneider Electric 1200 A Bus
Schneider Electric MCFTB12004LLN Tap Box Kit, 4 AWG to 600 kcmil, 4 AWG to 750 kcmil Cu/Al, 1/3-Phase, 3/4-Wire, For Use With Schneider Electric 1200 A Bus
SKUPDW~6409675
MFGR #MCFTB12004LLN
$/ea
Schneider Electric Tap Box Kit, For Use With: Schneider Electric 1200 A Bus, Specifications: 4 AWG to 600 kcmil, 4 AWG to 750 kcmil Cu/Al, 1/3-Phase, 3/4-Wire, 46.02 in H x 22.24 in W x 10.51 in D Dimensions
Schneider Electric Tap Box Kit, For Use With: Schneider Electric 1200 A Bus, Specifications: 4 AWG to 600 kcmil, 4 AWG to 750 kcmil Cu/Al, 1/3-Phase, 3/4-Wire, 46.02 in H x 22.24 in W x 10.51 in D Dimensions
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MCFTB12004LLN Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 32860.00 Gross Volume per Pack Metric 538480.11 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0705 lb Gross Weight per Pack Metric 107.05 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 39.4000 in Height [Metric] 39.3700 cm Item Group 00199 Length 134.6000 in Length [Metric] 134.6200 cm Returnable Y UNSPSC 39121101 UPC 11 78590151513 UPC 12 785901515135 Width 101.6000 in Width [Metric] 101.6000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MCFTB12004LLN |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 32860.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 538480.11 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0705 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 107.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 39.4000 in |
| Height [Metric] | 39.3700 cm |
| Item Group | 00199 |
| Length | 134.6000 in |
| Length [Metric] | 134.6200 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39121101 |
| UPC 11 | 78590151513 |
| UPC 12 | 785901515135 |
| Width | 101.6000 in |
| Width [Metric] | 101.6000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |