or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric M9U21103 C60H-DC Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 110/220/250 VDC, 3 A, 10 kA Interrupt, 1 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric M9U21103 C60H-DC Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 110/220/250 VDC, 3 A, 10 kA Interrupt, 1 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
SKU1295173
MFGR #M9U21103
Call For Price
List: Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60H-DC, 110/220/250 VDC, 3 A, 50 to 60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 7 to 10X In DC Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 4 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -13 to 158 deg F, 0.71 in W x 2.87 in D x 3.19 in H Dimensions, Gray
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60H-DC, 110/220/250 VDC, 3 A, 50 to 60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 7 to 10X In DC Trip, 1 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 4 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -13 to 158 deg F, 0.71 in W x 2.87 in D x 3.19 in H Dimensions, Gray
Actuator Toggle Alternate Catalog Number M9U21103 Application OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number M9U21103 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 8.16 Gross Volume per Pack Metric 133.72 Gross Weight Per Pack 1.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 116.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Hazard Class N Height 8.5000 in Height [Metric] 1.8000 cm Item Group 00948 Length 7.2000 in Length [Metric] 8.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710922&lang=en-us Number Of Poles 1 Returnable Y Standard EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 1077;IEC;CCC;UR Sub Brand Multi9 C60H-DC;C60H-DC Substitute Product Catalog Number M9A26946 Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 Width 1.8000 in Width [Metric] 7.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 250 V DC;110 V DC;220 V DC OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications ON/OFF indication Circuit protection against short circuit, overload currents Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Alternate Catalog Number | M9U21103 |
| Application | OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | M9U21103 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 8.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 133.72 |
| Gross Weight Per Pack | 1.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 116.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Hazard Class | N |
| Height | 8.5000 in |
| Height [Metric] | 1.8000 cm |
| Item Group | 00948 |
| Length | 7.2000 in |
| Length [Metric] | 8.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710922&lang=en-us |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 1077;IEC;CCC;UR |
| Sub Brand | Multi9 C60H-DC;C60H-DC |
| Substitute Product Catalog Number | M9A26946 |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| Width | 1.8000 in |
| Width [Metric] | 7.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 250 V DC;110 V DC;220 V DC |
| OEMs, Control Panel Builders, Supplementary Protection and Circuit Protection Applications |
| ON/OFF indication |
| Circuit protection against short circuit, overload currents |
| Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries |