or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric M9F42230 C60BP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415/440 VAC, 30 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric M9F42230 C60BP Multi-Standard Miniature Circuit Breaker, 240/415/440 VAC, 30 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, C-Curve/Thermal Magnetic Trip
SKU1137930
MFGR #M9F42230
Call For Price
List: Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60BP, 240/415/440 VAC, 30 A, 50 to 60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 8.5X In AC/12X In DC Trip, 2 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 1.42 in W x 2.83 in D x 4.06 in H Dimensions, Gray
Schneider Electric Miniature Circuit Breaker, Multi-Standard, Series: C60BP, 240/415/440 VAC, 30 A, 50 to 60 Hz Frequency, 10 kA Interrupt, C-Curve/Thermal Magnetic Trip, 8.5X In AC/12X In DC Trip, 2 Pole, Toggle Actuator, Tunnel Terminal Connection, 18 to 2 AWG Cu Wire, IP20/IP40 Enclosure, Clip-On/DIN Rail Mounting, -22 to 158 deg F, 1.42 in W x 2.83 in D x 4.06 in H Dimensions, Gray
Actuator Toggle Alternate Catalog Number M9F42230 Application OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number M9F42230 Connection Tunnel type terminal top or bottom) 1-35 mm² AWG 18...AWG 2) - rigid;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible with ferrule;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 16.07 Gross Volume per Pack Metric 263.34 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 265.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 3.6000 in Height [Metric] 3.6000 cm Item Group 00949 Length 10.3000 in Length [Metric] 10.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710378&lang=en-us Number Of Poles 2 Returnable Y Standard EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 489;CSA C22.2 No 5;IEC;CCC;CSA;UL Sub Brand Multi9 C60;C60BP Substitute Product Catalog Number M9A26929 Type Miniature circuit-breaker UNSPSC 39121603 Width 7.2000 in Width [Metric] 7.2000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Trip Type Thermal-magnetic Voltage Rating 240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;440 V AC 50/60 Hz OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications ON/OFF indication Circuit protection against short circuit, overload currents Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Toggle |
| Alternate Catalog Number | M9F42230 |
| Application | OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | M9F42230 |
| Connection | Tunnel type terminal top or bottom) 1-35 mm² AWG 18...AWG 2) - rigid;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible with ferrule;tunnel type terminal top or bottom) 1-25 mm² AWG 18...AWG 3) - flexible |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 16.07 |
| Gross Volume per Pack Metric | 263.34 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 265.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 3.6000 in |
| Height [Metric] | 3.6000 cm |
| Item Group | 00949 |
| Length | 10.3000 in |
| Length [Metric] | 10.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=446710378&lang=en-us |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Standard | EN/IEC 60947-2;GB 14048.2;UL 489;CSA C22.2 No 5;IEC;CCC;CSA;UL |
| Sub Brand | Multi9 C60;C60BP |
| Substitute Product Catalog Number | M9A26929 |
| Type | Miniature circuit-breaker |
| UNSPSC | 39121603 |
| Width | 7.2000 in |
| Width [Metric] | 7.2000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Voltage Rating | 240 V AC 50/60 Hz;415 V AC 50/60 Hz;440 V AC 50/60 Hz |
| OEMs, Control Panel Builders and Branch Circuit Protection Applications |
| ON/OFF indication |
| Circuit protection against short circuit, overload currents |
| Tripping and fault indication by the addition of auxiliaries |