or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Linergy™ TR NSYTRV62TTPE 2-Point Measuring Transducer Terminal Block, 0.2 to 10 sq-mm Solid, 0.2 to 6 sq-mm Flexible With Cable End, 0.2 to 10 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 1 Pole, Clip-On Mount
Schneider Electric Linergy™ TR NSYTRV62TTPE 2-Point Measuring Transducer Terminal Block, 0.2 to 10 sq-mm Solid, 0.2 to 6 sq-mm Flexible With Cable End, 0.2 to 10 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 1 Pole, Clip-On Mount
SKUPDW~10430816
MFGR #NSYTRV62TTPE
$/ea
Schneider Electric Linergy™ TR Terminal Block, 2-Point Measuring Transducer, 1 Pole, 0.2 to 10 sq-mm Solid, 0.2 to 6 sq-mm Flexible With Cable End, 0.2 to 10 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 10 mm Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 6 sq-mm Terminal, 1.5 to 1.8 N-m Torque, Clip-On Mounting, (1) Screw Upstream x (1) Screw Downstream Connection, -40 to 130 deg C, Polyamide 6/6, Green/Yellow, 100.8 mm L x 8.2 mm W x 49.6 mm H Dimensions
Schneider Electric Linergy™ TR Terminal Block, 2-Point Measuring Transducer, 1 Pole, 0.2 to 10 sq-mm Solid, 0.2 to 6 sq-mm Flexible With Cable End, 0.2 to 10 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 10 mm Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 6 sq-mm Terminal, 1.5 to 1.8 N-m Torque, Clip-On Mounting, (1) Screw Upstream x (1) Screw Downstream Connection, -40 to 130 deg C, Polyamide 6/6, Green/Yellow, 100.8 mm L x 8.2 mm W x 49.6 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRV62TTPE Application Spacial enclosures ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRV62TTPE Color Green-yellow Connection 1 x screw terminal upstream;1 x screw terminal downstream Country of Origin PL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.40 Gross Volume per Pack Metric 39.33 Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 31.75 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 0.8000 in Height [Metric] 0.7620 cm Item Group 21715 Length 10.1000 in Length [Metric] 10.1600 cm Material Polyamide 6/6: insulating case Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403764534&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 2 Returnable N Standard V0 0.8 mm UL 94 Type Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.0000 in Width [Metric] 5.0800 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Spacial enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRV62TTPE |
| Application | Spacial enclosures |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRV62TTPE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 1 x screw terminal upstream;1 x screw terminal downstream |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.40 |
| Gross Volume per Pack Metric | 39.33 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 31.75 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 0.8000 in |
| Height [Metric] | 0.7620 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 10.1000 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | Polyamide 6/6: insulating case |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403764534&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | N |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Type | Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.0000 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Spacial enclosures |