or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Linergy™ TR NSYTRP43PE 3-Point Terminal Block, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 1 Pole, Clip-On Mount
Schneider Electric Linergy™ TR NSYTRP43PE 3-Point Terminal Block, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 1 Pole, Clip-On Mount
SKUPDW~10430693
MFGR #NSYTRP43PE
$/ea
Schneider Electric Linergy™ TR Terminal Block, 3-Point, 1 Pole, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 12 mm Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip-On Mounting, (1) Push-In Upstream x (2) Push-In Downstream Connection, -40 to 130 deg C, Polyamide 6/6, Green/Yellow, 66.5 mm L x 6.2 mm W x 36.5 mm H Dimensions
Schneider Electric Linergy™ TR Terminal Block, 3-Point, 1 Pole, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 12 mm Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip-On Mounting, (1) Push-In Upstream x (2) Push-In Downstream Connection, -40 to 130 deg C, Polyamide 6/6, Green/Yellow, 66.5 mm L x 6.2 mm W x 36.5 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRP43PE Application Spacial enclosures ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRP43PE Color Green-yellow Connection 1 x push-in upstream;2 x push-in downstream Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.22 Gross Volume per Pack Metric 19.99 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 12.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 0.6000 in Height [Metric] 0.6000 cm Item Group 21715 Length 6.7000 in Length [Metric] 6.7000 cm Material Polyamide 6/6: insulating case Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139214&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 3 Returnable N Standard V0 0.8 mm UL 94 Type Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 3.5000 in Width [Metric] 3.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Spacial enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRP43PE |
| Application | Spacial enclosures |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRP43PE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 1 x push-in upstream;2 x push-in downstream |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.22 |
| Gross Volume per Pack Metric | 19.99 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 0.6000 in |
| Height [Metric] | 0.6000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 6.7000 in |
| Length [Metric] | 6.7000 cm |
| Material | Polyamide 6/6: insulating case |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=467139214&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 3 |
| Returnable | N |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Type | Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 3.5000 in |
| Width [Metric] | 3.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Spacial enclosures |