or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Linergy™ TR NSYTRP42PE 2-Point Feed-Thru Ground Terminal Block, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 1 Pole, Clip-On Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Linergy™ TR NSYTRP42PE 2-Point Feed-Thru Ground Terminal Block, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 1 Pole, Clip-On Mount
SKUPDW~10430689
MFGR #NSYTRP42PE
$/ea
Schneider Electric Linergy™ TR Ground Terminal Block, 2-Point Feed-Thru, 1 Pole, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 12 mm Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip-On Mounting, (1) Push-In Upstream x (1) Push-In Downstream Connection, -40 to 130 deg C, Polyamide 6/6, Green/Yellow, 56 mm L x 6.2 mm W x 36.5 mm H Dimensions
Schneider Electric Linergy™ TR Ground Terminal Block, 2-Point Feed-Thru, 1 Pole, 0.08 to 6 sq-mm Solid, 0.2 to 4 sq-mm Flexible With Cable End, 0.08 to 4 sq-mm Flexible Without Cable End Wire, 12 mm Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip-On Mounting, (1) Push-In Upstream x (1) Push-In Downstream Connection, -40 to 130 deg C, Polyamide 6/6, Green/Yellow, 56 mm L x 6.2 mm W x 36.5 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRP42PE Application Spacial enclosures ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRP42PE Color Green-yellow Connection 1 x push-in upstream;1 x push-in downstream Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.38 Gross Volume per Pack Metric 22.61 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0001 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 3.8100 in Height [Metric] 3.8100 cm Item Group 21715 Length 5.8400 in Length [Metric] 5.8400 cm Material Polyamide 6/6: insulating case Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403763435&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 2 Returnable Y Standard V0 0.8 mm UL 94 Type Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures UNSPSC 39121410 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 1.0200 in Width [Metric] 1.0200 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Spacial enclosures
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRP42PE |
| Application | Spacial enclosures |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRP42PE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 1 x push-in upstream;1 x push-in downstream |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.38 |
| Gross Volume per Pack Metric | 22.61 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0001 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 3.8100 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 5.8400 in |
| Length [Metric] | 5.8400 cm |
| Material | Polyamide 6/6: insulating case |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403763435&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | Y |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Type | Protective earth;Terminal block;Spacial enclosures |
| UNSPSC | 39121410 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 1.0200 in |
| Width [Metric] | 1.0200 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Spacial enclosures |