or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LV851200SP Ethernet interface module, for use with Masterpact MTZ2 circuit breaker/Masterpact MTZ3 circuit breaker
Schneider Electric LV851200SP Ethernet interface module, for use with Masterpact MTZ2 circuit breaker/Masterpact MTZ3 circuit breaker
SKUPDW~13598838
MFGR #LV851200SP
$/ea
Schneider Electric LV851200SP, Ethernet interface module, For Use With: Masterpact MTZ2 circuit breaker/Masterpact MTZ3 circuit breaker , 51 mm H x 51 mm W x 52.5 mm D Dimensions
Schneider Electric LV851200SP, Ethernet interface module, For Use With: Masterpact MTZ2 circuit breaker/Masterpact MTZ3 circuit breaker , 51 mm H x 51 mm W x 52.5 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number LV851200SP Application For MasterPact MTZ2/3 drawout circuit breakers ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LV851200SP Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 320.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height 14.0000 in Height [Metric] 14.0000 cm Length 21.0000 in Length [Metric] 21.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=434095748&lang=en-us Mounting Drawout Returnable N Standard CE;FCC;EAC Type Ethernet interface module UNSPSC 39121601 Width 9.0000 in Width [Metric] 9.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For MasterPact MTZ2/3 drawout circuit breakers With specific accessories condition of use Embedded device mounting Ethernet TCP/IP to Modbus communication gateway ULP, CANopen USBEthernet, Ethernet TCP/IP 10/100 Mbps RJ45 communication network type Chassis localisation on device 3 A maximum supply current Embedded web server 1 instruction sheet provided equipment Spare part offer type
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LV851200SP |
| Application | For MasterPact MTZ2/3 drawout circuit breakers |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LV851200SP |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 320.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height | 14.0000 in |
| Height [Metric] | 14.0000 cm |
| Length | 21.0000 in |
| Length [Metric] | 21.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=434095748&lang=en-us |
| Mounting | Drawout |
| Returnable | N |
| Standard | CE;FCC;EAC |
| Type | Ethernet interface module |
| UNSPSC | 39121601 |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 9.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For MasterPact MTZ2/3 drawout circuit breakers |
| With specific accessories condition of use |
| Embedded device mounting |
| Ethernet TCP/IP to Modbus communication gateway |
| ULP, CANopen USBEthernet, Ethernet TCP/IP 10/100 Mbps RJ45 communication network type |
| Chassis localisation on device |
| 3 A maximum supply current |
| Embedded web server |
| 1 instruction sheet provided equipment |
| Spare part offer type |