or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LP1K090085MD LP1K Series Contactor, 220 VDC v coil, 16 to 20 A, 2 NO + 2 NC contact, 4 poles
Schneider Electric LP1K090085MD LP1K Series Contactor, 220 VDC v coil, 16 to 20 A, 2 NO + 2 NC contact, 4 poles
SKUPDW~13598069
MFGR #LP1K090085MD
Call For Price
Schneider Electric LP1K090085MD, Contactor, LP1K Series, 220 VDC Coil, 16 to 20 A Maximum Load Current, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2 NO + 2 NC Contact Configuration, 20 A Contact, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Size, 3600 cycles Operating Cycles, -13 to 122 deg F Operating, Printed Circuit Board Mounting, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Schneider Electric LP1K090085MD, Contactor, LP1K Series, 220 VDC Coil, 16 to 20 A Maximum Load Current, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2 NO + 2 NC Contact Configuration, 20 A Contact, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Size, 3600 cycles Operating Cycles, -13 to 122 deg F Operating, Printed Circuit Board Mounting, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Alternate Catalog Number LP1K090085MD Application For non-inductive load control applications up to 20A/690V AC-1, For printed circuit boards, For operating rates until 600 cycles/hour and environments until 50 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LP1K090085MD Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 13.00 Gross Volume per Pack Metric 213.03 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.3600 lb Gross Weight per Pack Metric 236.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 4.5000 in Height [Metric] 4.5000 cm Length 6.5000 in Length [Metric] 6.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=638612&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.0000 in Width [Metric] 6.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For non-inductive load control applications up to 20A/690V AC-1, For printed circuit boards, For operating rates until 600 cycles/hour and environments until 50 TeSys K contactors and overload relays are ideal for general duty applications where small size and reliability are key concerns A The special armature structure design allows all devices and all operating coils, either AC or DC, to have the same physical size and panel footprint for convenience Devices are available with low consumption DC operating coils for direct connection to PLC circuits Resistive load contactor application Power circuit 600 V UL 508Power circuit 690 V IEC 60947-4-1Power circuit 600 V CSA C22.2 No 14 ui rated insulation voltage 8 kV uimp rated impulse withstand voltage III overvoltage category V1 conforming to UL 94Requirement 2 conforming to NF F 16-101Requirement 2 conforming to NF F 16-102 flame retardance 3 mOhm - Ith 20 A 50 Hz power circuit average impedance B10d = 1369863 cycles contactor with nominal load EN/ISO 13849-1B10d = 20000000 cycles contactor with mechanical load EN/ISO 13849-1 safety reliability level B10d = 1369863 cycles contactor with nominal load EN/ISO 13849-1B10d = 20000000 cycles contactor with mechanical load EN/ISO 13849-1 safety reliability level 10 Mcycles mechanical durability 2000 m without derating operating altitude With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LP1K090085MD |
| Application | For non-inductive load control applications up to 20A/690V AC-1, For printed circuit boards, For operating rates until 600 cycles/hour and environments until 50 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LP1K090085MD |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 13.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 213.03 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 236.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 4.5000 cm |
| Length | 6.5000 in |
| Length [Metric] | 6.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=638612&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.0000 in |
| Width [Metric] | 6.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For non-inductive load control applications up to 20A/690V AC-1, For printed circuit boards, For operating rates until 600 cycles/hour and environments until 50 |
| TeSys K contactors and overload relays are ideal for general duty applications where small size and reliability are key concerns |
| A The special armature structure design allows all devices and all operating coils, either AC or DC, to have the same physical size and panel footprint for convenience |
| Devices are available with low consumption DC operating coils for direct connection to PLC circuits |
| Resistive load contactor application |
| Power circuit 600 V UL 508Power circuit 690 V IEC 60947-4-1Power circuit 600 V CSA C22.2 No 14 ui rated insulation voltage |
| 8 kV uimp rated impulse withstand voltage |
| III overvoltage category |
| V1 conforming to UL 94Requirement 2 conforming to NF F 16-101Requirement 2 conforming to NF F 16-102 flame retardance |
| 3 mOhm - Ith 20 A 50 Hz power circuit average impedance |
| B10d = 1369863 cycles contactor with nominal load EN/ISO 13849-1B10d = 20000000 cycles contactor with mechanical load EN/ISO 13849-1 safety reliability level |
| B10d = 1369863 cycles contactor with nominal load EN/ISO 13849-1B10d = 20000000 cycles contactor with mechanical load EN/ISO 13849-1 safety reliability level |
| 10 Mcycles mechanical durability |
| 2000 m without derating operating altitude |
| With toxic heavy metal free |