or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LC1D80AKUE LC1F Contactor, 100 to 250 v coil, 10 80, 3NO contact, 3 poles
Schneider Electric LC1D80AKUE LC1F Contactor, 100 to 250 v coil, 10 80, 3NO contact, 3 poles
SKUPDW~13031341
MFGR #LC1D80AKUE
Call For Price
Schneider Electric LC1D80AKUE, Contactor, LC1F, 100 to 250 Coil, 10; 80 Maximum Load Current, 5; 10; 20; 40; 50 Coil, 3 Pole, 25 to 400 Frequency, 9.6; 6.5 Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -40 to 60, 60 to 70 with derating deg C Operating, Plate/Rail Mounting, Gray/Green, 122 mm H x 55 mm W x 120 mm D Dimensions
Schneider Electric LC1D80AKUE, Contactor, LC1F, 100 to 250 Coil, 10; 80 Maximum Load Current, 5; 10; 20; 40; 50 Coil, 3 Pole, 25 to 400 Frequency, 9.6; 6.5 Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -40 to 60, 60 to 70 with derating deg C Operating, Plate/Rail Mounting, Gray/Green, 122 mm H x 55 mm W x 120 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number LC1D80AKUE Application Resistive load, Motor control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1D80AKUE Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 82.50 Gross Volume per Pack Metric 1351.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 9.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 6.2000 in Height [Metric] 6.2000 cm Item Group 22358 Length 15.3000 in Length [Metric] 15.3000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458757358&lang=en-us Mounting Rail;plate Returnable N Sub Brand LC1D UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 9.6 W AC-1;9.6 W AC-1;6.3 W AC-3;6.3 W AC-3;6.3 W AC-3e;6.3 W AC-3e Width 13.6000 in Width [Metric] 13.6000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 100...250 V AC 50/60 Hz;100...250 V DC Contact Configuration 1 NO + 1 NC;3 NO;Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1;mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1 Type contactor Resistive load, Motor control Built-in bidirectional peak limiting TeSys D contactors are available in 11 contactor ratings for the USA market for inductive motor applications from 9 up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 HP at 480 VAC or 125 HP at 600 VAC, TeSys D meets your needs for a majority of motor starter applications New TeSys D Green increase TeSys D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys D standard AC or DC coil TeSys D Green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed TeSys D Green contactor associated with TeSys LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50 High-fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR Eliminates the time-consuming process of selecting tested combinations through web sites and spreadsheets Simple to select the right product 3-pole and 4-pole contactor versions available All screw connections have IP20 finger-safe terminals with both North American and International terminal markings All screw connections have IP20 finger-safe terminals with both North American and International terminal markings TeSys D contactors can be panel mounted with screws or DIN rail mounted Easily installed accessories
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D80AKUE |
| Application | Resistive load, Motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D80AKUE |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 82.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1351.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 9.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 6.2000 in |
| Height [Metric] | 6.2000 cm |
| Item Group | 22358 |
| Length | 15.3000 in |
| Length [Metric] | 15.3000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=458757358&lang=en-us |
| Mounting | Rail;plate |
| Returnable | N |
| Sub Brand | LC1D |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 9.6 W AC-1;9.6 W AC-1;6.3 W AC-3;6.3 W AC-3;6.3 W AC-3e;6.3 W AC-3e |
| Width | 13.6000 in |
| Width [Metric] | 13.6000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 100...250 V AC 50/60 Hz;100...250 V DC |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC;3 NO;Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1;mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1 |
| Type | contactor |
| Resistive load, Motor control |
| Built-in bidirectional peak limiting |
| TeSys D contactors are available in 11 contactor ratings for the USA market for inductive motor applications from 9 up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps |
| Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 HP at 480 VAC or 125 HP at 600 VAC, TeSys D meets your needs for a majority of motor starter applications |
| New TeSys D Green increase TeSys D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys D standard AC or DC coil |
| TeSys D Green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed |
| TeSys D Green contactor associated with TeSys LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50 |
| High-fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR |
| Eliminates the time-consuming process of selecting tested combinations through web sites and spreadsheets |
| Simple to select the right product |
| 3-pole and 4-pole contactor versions available |
| All screw connections have IP20 finger-safe terminals with both North American and International terminal markings |
| All screw connections have IP20 finger-safe terminals with both North American and International terminal markings |
| TeSys D contactors can be panel mounted with screws or DIN rail mounted |
| Easily installed accessories |