or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LC1D50AMD LC1D Series Contactor, 220 VDC v coil, 50 to 80 A, 3NO contact, 3 poles
Schneider Electric LC1D50AMD LC1D Series Contactor, 220 VDC v coil, 50 to 80 A, 3NO contact, 3 poles
SKUPDW~13597563
MFGR #LC1D50AMD
$/ea
Schneider Electric LC1D50AMD, Contactor, LC1D Series, 220 VDC Coil, 50 to 80 A Maximum Load Current, 115 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 3.7 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 15 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,22 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,30 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,33 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,25 kW 415 V AC 50/60 Hz AC-3 ,30 kW 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 400 V AC 50/60 Hz AC-4 ,15 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3e ,22 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3e ,30 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3e ,33 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3e ,25 kW 415 V AC 50/60 Hz AC-3e ,30 kW 440 V AC 50/60 Hz AC-3e , Screw clamp Connection, 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -40 to 140 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D Dimensions
Schneider Electric LC1D50AMD, Contactor, LC1D Series, 220 VDC Coil, 50 to 80 A Maximum Load Current, 115 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 3.7 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 15 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,22 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,30 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,33 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,25 kW 415 V AC 50/60 Hz AC-3 ,30 kW 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 400 V AC 50/60 Hz AC-4 ,15 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3e ,22 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3e ,30 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3e ,33 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3e ,25 kW 415 V AC 50/60 Hz AC-3e ,30 kW 440 V AC 50/60 Hz AC-3e , Screw clamp Connection, 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -40 to 140 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D Dimensions
Alternate Catalog Number LC1D50AMD Application Resistive load,Motor control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number LC1D50AMD Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 170.60 Gross Volume per Pack Metric 2795.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 6.2000 CM Height [Metric] 6.2000 cm Length 15.2000 CM Length [Metric] 15.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1472552&lang=en-us Mounting Plate;rail Returnable N Substitute Product Catalog Number LADN22 UNSPSC 39121529 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 3.7;9.6 . W;. W Width 14.0000 CM Width [Metric] 13.7000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 220 V Contact Configuration 1 NO + 1 NC;3 NO;Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1;mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1 Type CONTACTOR Resistive load,Motor control Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor The TeSys D contactors and overload relays are the largest selling line of contactors and starters in the world They offer high reliability with long mechanical and electrical life and the most complete line of accessories in the industry TeSys D contactors are available in 11 contactor ratings for the USA market for inductive motor applications from 9 up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 HP at 480 VAC or 125 HP at 600 VAC, TeSys D meets your needs for a majority of motor starter applications New TeSys D Green increase TeSys D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys D standard AC or DC coil TeSys D Green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed.TeSys D Green contactor associated with TeSys LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50 High-fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR Three levels of ratings: Available at 100 kA on systems with fuses, up to 600 volts Available at 65 kA on systems with circuit breakers, up to 480 volts and up to 32 amps Eliminates the time-consuming process of selecting tested combinations through web sites and spreadsheets Eliminates the time-consuming process of selecting tested combinations through web sites and spreadsheets Simple to select the right product 3-pole and 4-pole contactor versions available All contactors include built-in auxiliary contacts All screw connections have IP20 finger-safe terminals with both North American and International terminal markings TeSys D contactors can be panel mounted with screws or DIN rail mounted Easily installed accessories Auxiliary contact blocks with serrated wiping action Front mount dust tight auxiliary contact blocks Pneumatic time delay blocks
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LC1D50AMD |
| Application | Resistive load,Motor control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LC1D50AMD |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 170.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2795.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 6.2000 CM |
| Height [Metric] | 6.2000 cm |
| Length | 15.2000 CM |
| Length [Metric] | 15.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=1472552&lang=en-us |
| Mounting | Plate;rail |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LADN22 |
| UNSPSC | 39121529 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 3.7;9.6 . W;. W |
| Width | 14.0000 CM |
| Width [Metric] | 13.7000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 220 V |
| Contact Configuration | 1 NO + 1 NC;3 NO;Mechanically linked 1 NO + 1 NC IEC 60947-5-1;mirror contact 1 NC IEC 60947-4-1 |
| Type | CONTACTOR |
| Resistive load,Motor control |
| Built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| The TeSys D contactors and overload relays are the largest selling line of contactors and starters in the world |
| They offer high reliability with long mechanical and electrical life and the most complete line of accessories in the industry |
| TeSys D contactors are available in 11 contactor ratings for the USA market for inductive motor applications from 9 up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps |
| Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 HP at 480 VAC or 125 HP at 600 VAC, TeSys D meets your needs for a majority of motor starter applications |
| New TeSys D Green increase TeSys D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys D standard AC or DC coil |
| TeSys D Green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed.TeSys D Green contactor associated with TeSys LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50 |
| High-fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR |
| Three levels of ratings: Available at 100 kA on systems with fuses, up to 600 volts |
| Available at 65 kA on systems with circuit breakers, up to 480 volts and up to 32 amps |
| Eliminates the time-consuming process of selecting tested combinations through web sites and spreadsheets |
| Eliminates the time-consuming process of selecting tested combinations through web sites and spreadsheets |
| Simple to select the right product |
| 3-pole and 4-pole contactor versions available |
| All contactors include built-in auxiliary contacts |
| All screw connections have IP20 finger-safe terminals with both North American and International terminal markings |
| TeSys D contactors can be panel mounted with screws or DIN rail mounted |
| Easily installed accessories |
| Auxiliary contact blocks with serrated wiping action |
| Front mount dust tight auxiliary contact blocks |
| Pneumatic time delay blocks |