or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric LA9D115603 TERMINAL KIT FOR D11
SKU574093
MFGR #LA9D115603
Call For Price
List: Schneider Electric LA9D115603 TERMINAL KIT FOR D115/150 CONTACTOR,2,3P,LA9D,LC1D115-LC1D150,connection accessory,LA9D,terminal block,TeSys,TeSys D
Schneider Electric LA9D115603 TERMINAL KIT FOR D115/150 CONTACTOR,2,3P,LA9D,LC1D115-LC1D150,connection accessory,LA9D,terminal block,TeSys,TeSys D
Alternate Catalog Number LA9D115603 Application LC1D115;LC1D150 ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number LA9D115603 Connection SCREW CLAMP TERMINALS 120-120 MMA² Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 106.32 Gross Volume per Pack Metric 1742.27 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 5.6700 lb Gross Weight per Pack Metric 567.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 8.5000 CM Height [Metric] 8.5000 cm Item Group 22341 Length 15.0000 CM Length [Metric] 15.0000 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=8329435&lang=en-us Number Of Poles 3 Returnable Y Size 3P Specifications Screw Clamp Terminals, 120 sq-mm Cable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH CompliantECCN: EAR99PROP65: Cancer - www.p65warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Sub Brand TESYS Suitable For Use With TeSys™ D LC1D115 to LC1D150 Contactor Type CONNECTION ACCESSORY,TERMINAL BLOCK UNSPSC 39121529 UPC 11 78590185950 UPC 12 785901859505 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 14.0000 CM Width [Metric] 13.5000 cm LC1D115;LC1D150 2
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LA9D115603 |
| Application | LC1D115;LC1D150 |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LA9D115603 |
| Connection | SCREW CLAMP TERMINALS 120-120 MMA² |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 106.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1742.27 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 5.6700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 567.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 8.5000 CM |
| Height [Metric] | 8.5000 cm |
| Item Group | 22341 |
| Length | 15.0000 CM |
| Length [Metric] | 15.0000 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=8329435&lang=en-us |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Size | 3P |
| Specifications | Screw Clamp Terminals, 120 sq-mm Cable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH CompliantECCN: EAR99PROP65: Cancer - www.p65warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | TESYS |
| Suitable For Use With | TeSys™ D LC1D115 to LC1D150 Contactor |
| Type | CONNECTION ACCESSORY,TERMINAL BLOCK |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 78590185950 |
| UPC 12 | 785901859505 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 14.0000 CM |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| LC1D115;LC1D150 |
| 2 |