or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric KZ31 K Series
SKUPDW~11731735
MFGR #KZ31
$/ea
Schneider Electric KZ31, K Series
Schneider Electric KZ31, K Series
Alternate Catalog Number KZ31 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number KZ31 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 25.36 Gross Volume per Pack Metric 415.57 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 14.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 3926909985 Height 1.0000 in Height [Metric] 1.0000 cm Item Group 21446 Length 4.8000 in Length [Metric] 4.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=674544&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number KZ76 Type Quick assembly device UNSPSC 39121326 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 4.0000 in Width [Metric] 4.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For DIN rail moun, For DIN rail mounting, set of 5 Clip for DIN rail mounting, set of 5 This Schneider Electric Harmony K, For DIN rail mounting, set of 5 Clip for DIN rail mounting, set of 5 Schneider Electric SQUARED KZ31, For easy installation, For din rail mounting is packed in a set of 5 pieces K1/K2 series, 12 and 20 A rating:universal modular range for control in industry and the building trade Switches Stepping switches with 2 to 5 positions Changeover switches with 1 to 4 poles Ammeter and voltmeter selector switches Lockable key switches Multi-fixing or dia 22 mm fixing, plastic and metal Faceplate 45 x 45 mm K10 series, 10 A rating:dedicated to process control Easy integration in dia 16 or 22 mm hole Easy integration in dia 16 or 22 mm hole Selection functions K30 to K150 series, 32 to 150 A rating:dedicated to direct control for simple machines Changeover and starting functions A complete offer with its 3 adapted ranges, K series switches combine simplicity of setup with flexibility:different fixing methods, complete products or components for customer assembly (bodies used with sub-bases and heads from the Harmony range, etc.) 2 fixing screws included additional information With toxic heavy metal free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | KZ31 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | KZ31 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 25.36 |
| Gross Volume per Pack Metric | 415.57 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909985 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 1.0000 cm |
| Item Group | 21446 |
| Length | 4.8000 in |
| Length [Metric] | 4.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=674544&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | KZ76 |
| Type | Quick assembly device |
| UNSPSC | 39121326 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 4.0000 in |
| Width [Metric] | 4.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For DIN rail moun, For DIN rail mounting, set of 5 Clip for DIN rail mounting, set of 5 This Schneider Electric Harmony K, For DIN rail mounting, set of 5 Clip for DIN rail mounting, set of 5 Schneider Electric SQUARED KZ31, For easy installation, For din rail mounting is packed in a set of 5 pieces |
| K1/K2 series, 12 and 20 A rating:universal modular range for control in industry and the building trade |
| Switches |
| Stepping switches with 2 to 5 positions |
| Changeover switches with 1 to 4 poles |
| Ammeter and voltmeter selector switches |
| Lockable key switches |
| Multi-fixing or dia 22 mm fixing, plastic and metal |
| Faceplate 45 x 45 mm |
| K10 series, 10 A rating:dedicated to process control |
| Easy integration in dia 16 or 22 mm hole |
| Easy integration in dia 16 or 22 mm hole |
| Selection functions |
| K30 to K150 series, 32 to 150 A rating:dedicated to direct control for simple machines |
| Changeover and starting functions |
| A complete offer with its 3 adapted ranges, K series switches combine simplicity of setup with flexibility:different fixing methods, complete products or components for customer assembly (bodies used with sub-bases and heads from the Harmony range, etc.) |
| 2 fixing screws included additional information |
| With toxic heavy metal free |