Schneider Electric K10D024MCH K Series, 10 A
SKUPDW~13597331
MFGR #K10D024MCH
Schneider Electric K10D024MCH, K Series, 10 A, Right: 270 deg - 315 deg - 0 deg - 45 deg Switching Positions, Front Mounting, -4 to 131 deg F
Action
SLOW-BREAK
Alternate Catalog Number
K10D024MCH
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
K10D024MCH
Connection
Captive screw clamp terminals 2 x 1.5 mm²
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Volume Per Pack
12.14
Gross Volume per Pack Metric
198.90
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.6200 lb
Gross Weight per Pack Metric
Gross Weight UOM Metric
g
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.0000 in
Height [Metric]
4.0000 cm
Length
10.5000 in
Length [Metric]
10.5000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679126&lang=en-us
Mounting
?? 16 or 22 mm hole;Front mounting
Returnable
Standard
Contact block IP20;operating head IP65 IEC 60529
Sub Brand
K10
Type
Complete cam switch;Voltmeter switch
UNSPSC
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
4.1000 in