or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric CAD323F7, 110 VAC v coil
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric CAD323F7, 110 VAC v coil
SKUPDW~11694779
MFGR #CAD323F7
$/ea
Schneider Electric CAD323F7, 8-70 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 110 VAC Coil, Spring Terminal, IP2 Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.90 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Schneider Electric CAD323F7, 8-70 VA Power, 50 to 60 Hz Frequency, 110 VAC Coil, Spring Terminal, IP2 Enclosure, -40 to 140 deg F, 3.90 in H x 1.77 in W x 3.31 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CAD323F7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CAD323F7 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 95.72 Gross Volume per Pack Metric 1568.56 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 380.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 5.5000 cm Height [Metric] 5.5000 cm Item Group 22371 Length 12.0000 cm Length [Metric] 12.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596432&lang=en-us Returnable Y UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 10.0000 cm Width [Metric] 10.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue Expandable up to 11 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and mechanical latches
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CAD323F7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CAD323F7 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 95.72 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1568.56 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 380.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 5.5000 cm |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Item Group | 22371 |
| Length | 12.0000 cm |
| Length [Metric] | 12.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596432&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 10.0000 cm |
| Width [Metric] | 10.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| 5-contact relay available in 5+0 or 3-2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring and ring tongue |
| Expandable up to 11 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and mechanical latches |