or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric CA3KN40FD, 110 VDC v coil
SKUPDW~13594987
MFGR #CA3KN40FD
$/ea
Schneider Electric CA3KN40FD, 400 Hz Frequency, 110 VDC Coil, Screw Terminal, Screw Screw, Screw Screw, IP2 Enclosure, -13 to 122 deg F, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Schneider Electric CA3KN40FD, 400 Hz Frequency, 110 VDC Coil, Screw Terminal, Screw Screw, Screw Screw, IP2 Enclosure, -13 to 122 deg F, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Alternate Catalog Number CA3KN40FD Application For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -25, For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number CA3KN40FD Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 26.48 Gross Volume per Pack Metric 433.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 2.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 218.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 6.6000 in Height [Metric] 6.6000 cm Length 4.9000 in Length [Metric] 4.9000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596302&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number LA2KT2E UNSPSC 39122331 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.2000 in Width [Metric] 6.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -25, For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins Expandable up to 8 contacts 45mm wide AC, DC and DC low consumption control voltages Accessories include timers and suppressor modules
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | CA3KN40FD |
| Application | For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -25, For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | CA3KN40FD |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 26.48 |
| Gross Volume per Pack Metric | 433.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 2.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 218.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 6.6000 in |
| Height [Metric] | 6.6000 cm |
| Length | 4.9000 in |
| Length [Metric] | 4.9000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=596302&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | LA2KT2E |
| UNSPSC | 39122331 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.2000 in |
| Width [Metric] | 6.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For high operating rates until 180 cycles/min and ambient temperature -25, For control of electromagnetic loads AC-15/DC-13, For clipping on 35mm DIN rail or fixing by screw |
| Miniature 4-contact relay available in 4+0, 3+1 or 2+2 normally open-normally closed configuration |
| Terminal connections available in standard screw clamp, spring, Faston and solder pins |
| Expandable up to 8 contacts |
| 45mm wide |
| AC, DC and DC low consumption control voltages |
| Accessories include timers and suppressor modules |