or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C59S6U Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 110 VAC V Coil, IP00 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C59S6U Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 110 VAC V Coil, IP00 Enclosure
SKUPDW~7505714
MFGR #ATS22C59S6U
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 VAC, 590 A, 50/60 Hz Frequency, 200 hp, 400 hp, 500 hp Motor, 110 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 17.91 in H x 11.97 in W x 13.37 in D Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 VAC, 590 A, 50/60 Hz Frequency, 200 hp, 400 hp, 500 hp Motor, 110 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 17.91 in H x 11.97 in W x 13.37 in D Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C59S6U Amperage Rating 590 A Application HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C59S6U Connection In the motor supply line;1 RJ45;4800, 9600 or 19200 bps Connection Type RJ-45 Country of Origin CN Currency USD Dimensions 17.91 in H x 11.97 in W x 13.37 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 7657.76 Gross Volume per Pack Metric 125487.71 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3575 lb Gross Weight per Pack Metric 35.75 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 53.5000 in Height [Metric] 53.5000 cm Item Group 22576 Length 57.5000 in Length [Metric] 57.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748183&lang=en-us Motor Power 200 hp, 400 hp, 500 hp Operating Temperature -10 to 40 Phase 3 Power Supply 208...600 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 Returnable Y Series ATS22 Size 304 MM,339.7 MM,455 MM Standard 1 GN 13-200 HZ)EN/IEC 60068-2-6-1.5 MM 2-13 HZ)EN/IEC 60068-2-6,15 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,EN/IEC 60947-4-2,GOST-C-TICK-UL-CSA-CCC,IP00 Sub Brand ALTISTART 22 Substitute Product Catalog Number VW3G22101 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 177-660 V,50...60 HZ - 10...10 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 251 W for standard applications;251 W for standard applications W Width 40.0000 in Width [Metric] 40.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 110 Enclosure Type IP00 Type ATS22,SOFT STARTER HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application INTERNAL BYPASS Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed 200 hp at 230 VAC, 400 hp at 460 VAC, 500 hp at 575 VAC motor rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C59S6U |
| Amperage Rating | 590 A |
| Application | HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C59S6U |
| Connection | In the motor supply line;1 RJ45;4800, 9600 or 19200 bps |
| Connection Type | RJ-45 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 17.91 in H x 11.97 in W x 13.37 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 7657.76 |
| Gross Volume per Pack Metric | 125487.71 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3575 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 35.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 53.5000 in |
| Height [Metric] | 53.5000 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 57.5000 in |
| Length [Metric] | 57.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748183&lang=en-us |
| Motor Power | 200 hp, 400 hp, 500 hp |
| Operating Temperature | -10 to 40 |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 208...600 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 |
| Returnable | Y |
| Series | ATS22 |
| Size | 304 MM,339.7 MM,455 MM |
| Standard | 1 GN 13-200 HZ)EN/IEC 60068-2-6-1.5 MM 2-13 HZ)EN/IEC 60068-2-6,15 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,EN/IEC 60947-4-2,GOST-C-TICK-UL-CSA-CCC,IP00 |
| Sub Brand | ALTISTART 22 |
| Substitute Product Catalog Number | VW3G22101 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 177-660 V,50...60 HZ - 10...10 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 251 W for standard applications;251 W for standard applications W |
| Width | 40.0000 in |
| Width [Metric] | 40.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 110 |
| Enclosure Type | IP00 |
| Type | ATS22,SOFT STARTER |
| HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| INTERNAL BYPASS |
| Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors |
| Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility |
| Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components |
| Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage |
| Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise |
| Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors |
| To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed |
| 200 hp at 230 VAC, 400 hp at 460 VAC, 500 hp at 575 VAC motor rating |